Европейската комисия възнамерява да забрани продажбата на хранителни продукти от големи търговски марки на по-ниско качество в Източна Европа. Брюксел ще предложи специална методология, с която ще се откриват нарушенията. 

За живеещите в Благоевград и региона няма нищо по-нормално от това, да търсят по-вкусни и качествени продукти в съседна Гърция. „Зехтинът и маслините със сигурност са по-добри от тези по магазините у нас. Разликата е голяма, гръцкото е по-скъпо, но си заслужава цената”, разказа жена, която пазарува от Гърция. 

Забраната за двоен стандарт ще бъде въведена с евродиректива, която трябва да влезе в сила до 2019 г.

„В един общ пазар, общ Европейски съюз не може да има второ качество потребители. С тези предложения ЕК предлага да се дадат по-големи правомощия на националните органи”, поясни Огнян Златев, ръководител на представителството на ЕК в София. 

Българският евродепутат от Европейската народна партия Емил Радев  и колегите му са създали пилотен проект за минимални стандарти при храните в Евросъюза. „Органичните вещества се заменят с изкуствени подобрители и всички тези стоки се продават в много от случаите и много по-скъпо от тези в Западна Европа”, каза Емил Радев. 

Евродепутатът Петър Курумбашев стига и по-далеч. „Тоалетните в Европейския съюз да се разделят на две, да има за депутати от Централна и и Източна Европа. Да не се притесняваме един друг с оглед на различното качество на храните, които ползваме”, коментира той. 

Глобите също не са уеднаквени .„Това, което предлага ЕК, е размерът на санкцията да достигне около 4% от оборота на съответната фирма”, обясни Огнян Златев. 

Потребителските организации ще могат да завеждат и колективни искове от името на ощетени потребители.