Увеличава се броят на издаваните заповеди за защита от домашно насилие.
Това показват данните на МВР, предоставени на bTV. От началото на годината до 31 юли са издадени общо 3035 заповеди за постоянна и незабавна защита.
През миналата година за същия период са били издадени 2355 заповеди.
От началото на тази година до момента в Националното бюро за правна помощ са постъпили 86 заявления за правна помощ на лица пострадали от домашно насилие.
За сравнение за цялата 2023 г. те са били общо 66.
На този фон Министерският съвет одобри единни стандарти за специализираните услуги за пострадалите от домашно усилие.
Как това ще помогне на жертвите?
Преди 4 години Жанета Тончева успява да се откъсне от токсичен партньор.
“Имаше критики върху това как изглеждам, как се обличам, кои дрехи да нося и да не нося. Не ми беше разрешено да комуникирам с определени хора, било то колеги, ако са от мъжки пол – просто забранено”, разказва тя.
Според Жанета емоционалното насилие е дори по-разпространено от физическото.
„Психиката ти просто се смазва. Лошите думи, които си чул, обидите и обезценяването ти като личност, то остава в главата ти. Този глас ти говори години след това“, каза още Жанета.
В закона е записано, че домашното насилие е всеки акт на физическо, сексуално, психическо или икономическо насилие. От началото на годината, само в София са образувани 240 досъдебни производства за причиняване на телесна повреда в условията на домашно насилие. Присъдите варират, като за първото полугодие в затвора са влезли десет души.
Според говорителя на Софийската районна прокуратура най-честият проблем е отказът на пострадалите да свидетелстват.
„Има и случаи, в които веднъж свидетелстват жертви на домашно насилие, след това се отказват от показанията си“, обясни още той.
Въвеждането на държавни стандарти за помощ на жертвите дава заявка за синхрон между психилогическата, социалната и правната помощ. Насилниците ще бъдат задължавани да посещават програми за справяне с гнева. Въвежда се и методика за оценка на риска - въпросник, който ще бъде предоставян на съдебните органи с цел по-ефективно налагане на мярка за неотклонение.
Сигнали за домашно насилие могат да се подават на 112, към Агенцията за социално подпомагане, Агенцията за закрила на детето, както и към редица неправителствени организации.