Средно шестима души се борят за едно работно място, показват данните на Агенцията по заетостта. В различните региони конкуренцията е различна.
По-слаба е в градове като Добрич, Варна, Бургас и София – там за едно място се борят трима-четирима души. На другия полюс са региони като Търговище и Габрово - 11 души искат едно работна място.
В Габрово, едно от местата с най-силна конкуренция на пазара на труда, Адриан Христов от месеци е регистриран в бюрото по труда.
Като бакалавър по "История" и магистър по "Краезнание" няма претенции за висока заплата.
„Обаждаха ми се, когато намереха някаква работа, но невинаги можех да намеря такава, която да разбирам. Не смятам, че ставам за техник или за човек, който да работи с конкретни числа“, казва Адриан.
Според Стопанската камара в региони като Габрово големите работодатели не са много, а те отварят повече и по-добре платени работни места.
В тези региони по-скоро предлагането е свързано с по-ниско квалифициран труд, обясняват от там.
Според икономисти пазарът в по-малките градове може да се промени с идването на голям инвеститор.
Ако това не стане, хората като Адриан, които не намират работа, имат избор – да се преместят в друго населено място, където има повече търсене на труд. Изход е и преквалификацията.
Адриан обаче казва, че ще чака за работа в Габрово.
В столицата, с добре развит пазар на труда, както и във Варна, Бургас и Добрич, работодатели пък се оплакват от хроничен недостиг на служители.