В последната си сесия за годината Столичният общински съвет (СОС) гласува заменка на частен терен в район „Триадица“, за който в миналото имаше планове за строеж на небостъргач, с общински терен над 10 декара в район „Младост“.
От години около терена в „Триадица“ има напрежение заради намеренията на фирмата НИКМИ там да бъде издигнат небостъргач.
Частният имот е с площ близо 4 дка и се намира на метри от кръстовището на булевардите „България“ и „Иван Гешов“.
Той и общинският терен в „Младост“, с който се заменя, са оценени почти еднакво – за над 27 млн. лева. Площта на този в „Младост“ обаче е над 10 декара.
Жители на „Младост“ излязоха на протест и настояха заменката да бъде отхвърлена. Притесненията им са от поредното презастрояване в района и завземането на зелени площи и детски площадки.
Според кмета на район „Младост“ Ивайло Кукурин одобряването на заменката спира възможността за обезщетяване на собствениците на имоти в междублоковите пространства в „Младост“, за да се спре застрояването им.
В крайна сметка предложението за заменката, внесено от кмета на „Триадица“, беше прието с 41 гласа „за“.
„Недоволството и притеснението на „Младост“ са и мои. Идеята, която дадох преди година и нещо – да се създаде един квартал, може би в Северна София, където да бъдат обезщетявани частните собственици, за да не влизаме в колизия именно в тези атрактивни райони, където се борим за всяко парче земя“, коментира Димитър Божилов, кмет на „Триадица“.
bTV отправи запитване и към НИКМИ, но оттам засега не са отговорили.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK


