Храм-паметникът "Св. Александър Невски" ще има двама собственици - църквата и държавата. Това ще се случи, ако бъде приета предложената от БСП поправка в Закона за вероизповеданията. Тя има за цел да узакони статута на катедралния храм.

Патриаршерската катедрала "Свети Александър Невски" е предоставена за вечно ползване на българската православна църква, но тя не разполага с документ за собственост.

„Сега може само да сменяме крушките на полилеите, да бършеме прах по балдахините и да миеме пода. Всичко останало не можеме да правим, защото не е наша собственост”, обясни епископ Тихон.

Затова в храма не е правен ремонт от 100 години, което си личи по олющените стенописи. С поправката в закона ремонтът става възможен.

Катедралата "Александър Невски" е от две части - приземна, където е храмът, и подземна - крипта, която работи като музей на българското изобразително изкуство. Криптата остава собственост на държавата като галерия, а храмът става притежание на Българската православна църква

„По принцип общите собствености водят само до неприятности и разправии”, скептичен е епископ Тихон. Разправии могат да възникнат за иконите. В криптата, например, те са музейни експонати, а в храма им се кланят.

За да влезеш в криптата и да разгледаш иконите, трябва да платиш вход от 6 лева на държавата. В храма входът е свободен.