Върховният административен съд отмени решението на Централната избирателна комисия да се броят всички разписки от машинното гласуване и да се вписват в протокола от изборите.

Партиите жалбоподатели са доволни от решението на съда и го определиха като победа. ВАС отмени решението на ЦИК в частта, в която е предвидено – след броенето на разписките данните да се вписват в протокол, неразделна част от протокола, който отразява резултата от гласуването чрез машини.

Върховните магистрати приемат, че ЦИК има право да прави контролно преброяване в какъвто обем прецени, но това преброяване не може да влияе на изборния резултат.

Преди седмица мнозинството в ЦИК прие секционните комисии в страната да броят 100% от контролните разписки и резултатът да се включи в протокола. Сред аргументите – допълнителен контрол върху софтуера на машините при отчитането на вота. 

Срещу решението жалба подадоха „Изправи се БГ! Ние идваме!“, „Продължаваме промяната“, „Демократична България“, Петър Славов и Мартин Димитров. Според тях – ЦИК дописва изборния кодекс, така би се удължила процедурата по обработка на резултатите и е възможно напрежение. Днес съдът постанови.

„Единственият документ, удостоверяващ резултата от гласуването е протоколът, който се отпечатва от машината. Преброяването на разписките е само контролно и не може да бъде вписано в протоколите“, пише в мотивите на ВАС.

Говорителите на ЦИК, които не подкрепиха броенето, бяха лаконични.
„Аргументите на колегите не са свързани с цел манипулация, те имат опасения, че ако не се направи пълно броене, няма да бъдем напълно уверени в коректността на резултата“, посочи говорителят на ЦИК Цветозар Томов.

Формациите, които атакуваха в съда броенето на разписките, определиха решението като победа.

„Контролните органи така да упражняват дейността си, да не спъват обществените процеси, а да осигуряват тяхното законосъобразно протичане и доверие на обществото в институциите", каза Лена Бориславова от „Продължаваме промяната“.

„Българското общество иска най-накрая честни избори, поне на заключителната фаза да има честно и безпристрастно броене на гласовете, което може да стане само с машините“, посочи Мая Манолова от ИБГНИ.

„Съдът сложи като правен щит закона и защити правото на всеки един от нас нашият глас да бъде отчетен правилно“, заяви Надежда Йорданова от ДБ.

Реакции имаше и от партиите, които искаха 100% от разписките да се броят. „Когато си честен, защо да не се борят квитанциите, защото е пипан софтнуерът. Аз не коментирам решения на съда. Каквото за всички, това и за нас“, каза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.

„Това е контролен механизъм – да се избегнат приказки, че е пипан софтуерът“, посочи зам.-председателят на „Има такъв народ“ Тошко Йорданов.

БСП е на позиция, че преброяването гарантира честността на машинния вот: „Ние винаги сме били за машинно гласуване. Преброяването не го отменя, но гарантира неговата прозрачност и честност“.

ДПС се въздържаха от коментар.