Държавата с още спешни мерки за ограничаване на коронавируса. За да няма линейки с чакащи пациенти, до 3 дни пред всяка болница трябва да бъдат разкрити пунктове за тестове и бързи прегледи.

Мярката идва след денонощието с най-тъжен рекорд досега - 51 починали. А заради смъртта на две млади жени с COVID-19, започнаха проверки в лечебниците в Кърджали и Разград.

Здравният министър каза, че ще направи проверка дали всички 51 смъртни случаи са през вчерашния ден, или има и неотчетени от почивните дни.

При наша проверка стана ясно, че такъв е случаят с починалата 33-годишна жена в болницата в Кърджали. Там и в Разград, където е починала 21-годишна жена без придружаващи заболявания, Агенция "Медицински надзор" започна проверки.

Снимка: bTV

Днес стана ясно и че пред държавните болници ще се поставят фургони.

Мярката се налага и заради растящата заболяемост. През последните 30 дни случаите на дневна база са се увеличили 10 пъти - от над 200 на над 2000 дневно.

Повече от 7 пъти пък са нараснали активните случаи. От близо 5700 в началото на октомври до малко над 34 хиляди днес.

С 3 мобилни пункта от няколко месеца разполага болница "Пирогов". Последният е поставен в неделя.

Снимка: bTV

„Те са като една чакалня, в която може да се вземе пълна кръвна картина и да се направи преглед“, каза проф. Асен Балтов, директор на УМБАЛСМ "Пирогов".

Тук се оценява състоянието на пациентите, за които има вероятност да са заразени с COVID-19 и такива с доказана инфекция.

„След всеки пациент се прави дезинфекция, за да се проветрява. Не е хубаво да идват самонасочили се хора. Още не са станали опашки. С тези фургони именно това искаме да избегнем - да няма струпване на хора“, каза още Балтов.

Снимка: bTV
Ако целият поток се насочи само тук, струпванията са неизбежни. Вчера премиерът Бойко Борисов разпореди такива пунктове да има пред всяко лечебно заведение - частно или държавно. Здравният министър съобщи, че фургоните ще бъдат разположени пред големите държавни болници в страната.

Снимка: bTV

„Освен консултации на хора, които имат нужда и не могат да стигнат до лекар или не си вдигат телефона, да могат да получат навременна консултация, както и да им бъде извършен бърз антигенен тест“, обясни проф. д-р Костадин Ангелов, министър на здравеопазването.

Предприетите мерки в момента са панически - и е изпуснато важно време за действия, които да овладеят COVID кризата, смята президентът Румен Радев.

„Хората да спазват мерките, да укрепват своя инумитет и да не разчитат на телевизионни спасители“, коментира държавният глава.

Радев призова и за подкрепа за българските медици. А от българската болнична асоциация продължават да настояват да се обособят специализирани COVID болници, вместо да се приемат инфектирани във всички лечебници.

От днес на 20 служители от националния център по обществено здраве и анализи са командировани в столичното РЗИ. Те ще връчват предписания за карантина и ще въвеждат данни в Единния информационен портал. Очаква се по този начин да наваксат получилото се забавяне.