В Пловдив тази вечер се прибраха доброволците от аварийното спасяване. Те прекараха седмица в най-засегнатите от земетресението райони в Кахраманмараш.

„Бедствието беше в много голям мащаб и целият екип от националната асоциация на доброволците, които бяхме там, се постарахме да помогнем по най-добрия начин. Там има бедствено положение от една страна, защото хората няма къде да живеят. Голяма част от тях имат затруднени доставки на храна, на гориво и освен всичко температурата е много ниска“, разказа Георги Влайков от Аварийно спасяване-Пловдив.

„Колкото тръгнахме, толкова се прибрахме, което е най-важното“, допълни доброволецът Ивелина Попова.

С доброволците беше и шведското куче спасител Килиан, чийто собственик е българин, живеещ в северната страна, включил се доброволно в групата спасители от Пловдив и София. Голдън ретривърът Килиан намери и спаси под руините десетки човешки същества.

"Командите за спасителното куче са "Търси". Подавам му я на шведски език, защото той разбира шведски команди. Той тръгва напред и търси миризма на живи или мъртви хора, които са до 24 или 48 часа починали. След това застава при тях или намира мястото, където са, и започва да лае. Лае и седи на място, докато дойдем при него", разказа Кирил Христов.

Спасително куче

„Има прибор, който чува много тихи шумове на голяма дълбочина. Използват се различни елементи от сградите – трегери и други, изгражда се голям периметър и се карат хората да запазят пълна тишина, да няма никакво движение и в този момент започва прослушването. Опитваме се по някакъв начин да предизвикаме хората, които са затиснати, ако са в съзнание, да успеят да издадат някакъв шум и на базата на това нещо успяваме да ги чуем, ако са там и ако са живи“, обясни доброволецът Росен Спасов.

Той допълни, че задачата им е била да ги локализират, че съществуват и че все още са живи.

„След това имаше други екипи, нашият екип все още е лек екип. Надявам се да се развиваме и да станем среден и тежък екип. До този момент ние се занимаваме само с това да ги открием къде се намират. Ако е лесно изваждането, ако можем да направим някакво проникване като лек екип, ние го извършваме. Ако не – съответно се обаждаме в център и там по логистичен път се вика среден или тежък екип, в зависимост от това какви са нашите препоръки и съответно друг екип идва и започва съответната дейност по извличането на хората“, отбеляза той.