Антителата срещу коронавируса могат да паднат наполовина за един ден, сигнализират специалисти.
Те припомнят, че най-подходящият период за даряване на кръвна плазма е 40 дни след преболедуване на COVID-19.
Хематолози обясняват, че при лечението с антитела отпада необходимостта от антибиотици и предлагат цялата стратегия на борба с COVID-19 да се изгради върху този метод на лечение.
Той е подходящ за всички фази на заболяването.
Ето как протича заболяването според Световната организация на лекарите реаниматори:
- Инкубационният период е в рамките на 5 дни. Тогава вирусът се развива най-бързо. Удвоява количеството си в геометрична прогресия.
Между петия и единадесетия ден се появяват симптомите. Точно преди да ги усетим, обаче, сме били най-опасни за околните - това се случва ден преди първия симптом.
През следващите 5 дни организмът проявява мощна имунна реакция, тогава обаче е най-голяма и вероятността за ранно засягане на белия дроб.
А от 14 до 28-ия ден, при по-тежките случаи, се наблюдава прогресивен задух.
Според специалистите заболяването има и своя биология.
„Половин ден преди да се появят симптомите се проявява и човек излиза, ходи по дискотеки и разнася вируса, това е т.нар. биология на вируса.
Вирусът по някакъв начин активира физическото състояние на човек и той става свръх активен и разнася заразата, това е биологията, която има при токсоплазмозата и мишките например губят чувството за страх и отиват при котката да ги изяде, за да може да се разпространява. Има една биологична страна на заболяването, която също трябва да се познава“, заяви хематологът д-р Чавдар Ботев.