Троянските планински спасители са първите, които достигат до момчето, подало сигнала за фаталната мълния, покосила баща му и сестра му на връх Купена в Троянския Балкан. Екипите пристигат едновременно с военния хеликоптер, който се включи в тежката спасителна акция. Тя продължава над пет часа.
Спасителната група от Троян се прибира в планинската служба седем часа след началото на акцията.
Христо Василев е в първата група спасители, които достигат до оцелялото дете.
„С разлика от една минута ние пристигнахме, имахме време само да инструктираме момчето какво да прави, да се държи с нас. Съдействахме на екипажа, под тяхно въздействие и знаци, за да успеем да качим момчето на хеликоптера“, разказва той.
Екипът от Троян се качва в планината с четириколка, която позволява да се стигне по-високо - по-бързо. Изкачването продължава над час и половина - с прекъсвания заради променливото време.
„Веднага проверихме другите двама пострадали за жизнени показатели, но за жалост нямаха. Има метален парапет, по който туристите се придържат, защото теренът е доста труден. Пътеката е много стръмна и фактически пострадалите са били почти на края на парапета“, обяснява Христо Данаджиев.
Бащата е имал опит в планината, обясняват спасителите. Той и децата му са били подходящо облечени за планинските условия. Според ръководителя на троянската група сигналът за инцидента не е достигнал до тях по най-оптималния начин.
„Сигналът през 112 всъщност е отишъл през полиция, пожарна и бърза помощ. Преди да дойде при нас - там има какво да се желае. Жестока трагедия, когато има деца е особено болезнено“, каза ръководителят на троянската група Христо Сливков.
Централното било на Стара планина е един от най-популярните маршрути сред планинарите.
По случая е образувано досъдебно производство. А от планинската спасителна служба отново напомнят на планинарите да проверяват прогнозата за времето преди всеки поход и да се съобразяват с условията.