Проверка на общината - колко общински сгради имат фотоволтаични системи и разполагат ли с разрешителни за поставянето им. Проверката беше назначена след инцидента с покрива на аулата на Нов български университет.
Соларните панели са популярни и сред българските домакинства. Какво обаче е необходимо, за да си поставите панел провери екип на bTV Новините.
Във висока над 80 м сграда на метри от бул. „Цариградско шосе“ в София на ден влизат стотици души. Заедно с експерт се качваме на покрива. Почти целият е със соларни панели.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„Тя има фотоволтаична покривна система с инсталирана мощност около 400 киловата. Успява да задоволи консумацията на място за около 12-15% от годишните нужни“, обясни Никола Газдов от Асоциацията за производство, съхранение и търговия на електроенергия.
Експерти обясняват, че процедурата за издаването им вече е облекчена.
„За малко предприятие или голяма къща някакъв тип инсталация се прави без разрешително за строеж. Когато става въпрос за по-големи покривни централи, минава се със становище - инженер, конструктор и електроинженер.
Фотоволтаиците са все по-често предпочитани и от частни домакинства, например на покрив на къща или на терасата.
Преди поставянето на панелите, те трябва да са сигурни, че сградата може да издържи тежестта.
От Столичната община пък започват проверки на всички общински сгради със фотоволтаични системи.
„Искаме да направим вътрешна проверка, въпреки че законът за устройство не територията не е изисквал такова обследване преди монтирането им, за да анализираме дали е необходимо да бъде направено превантивно сега“, съобщават от общината.
В следващите седмици районните кметове трябва да съберат данни за монтажа на инсталациите.