У нас са регистрирани близо 1800 открити и закрити басейни. В Бургас са най-много - около 500, а във Варна са по-малко – около 300.
Техническите им параметри са проверени само един път - непосредствено след построяването им. След това нито една институция не контролира изправността на тези басейни. Отговорност за това носят собствениците им.
Нормативната уредба остава без промяна и след трагичния инцидент, при който миналата година 13- годишно германче се удави в басейн, засмукано от пречиствателна помпа. Тогава стана ясно, че решетката е била счупена, а басейнът е работел без разрешително.
Документи за басейните в общината във Варна ще приемат до края на месеца. До 14 дни след подаване на заявлението експерти от общината, здравните власти и БЧК трябва да проверят съоръженията. Преди това те не могат да работят. Тази година проверяващите ще са повече.
В Слънчев бряг сагата с незаконните басейни на плажа е на път да приключи. След като миналата година собственикът на два от тях ги скри под пясъка от строителния надзор, в началото на лятото те бяха разрушени пред погледа на туристите. Служителки, наети от концесионера, вече почистват освободената от строежите плажна ивица.
Проверка на Строителния контрол е показала, че други незаконни басейни в Слънчев бряг няма.