Сметната палата ще проверява как завършилите държавно висше образование се реализират на пазара на труда, съобщи нейният председател проф. Валери Димитров. Одитът ще е в Министерството на образованието, Министерството на труда и социалната политика, Агенцията по заетостта и Националната агенция за оценяване и акредитация.
Ще бъдат проверявани и осем университети - техническите в София и Варна, медицинските в София и Пловдив, аграрният в Пловдив, университет „Асен Златарев” в Бургас, великотърновският и икономическият във Варна.
Димитров обясни целта простичко: „Да видим дали инженерите карат таксита или са сервитьори. Дали се реализират на пазара на труда в чужбина. Дали държавните университетите поддържат специалности, от които обществото няма потребност”.
За тази година Сметната палата е планирала 510 одитни задачи. Ще бъдат проверявани бюджетни организации, в които не са извършвани проверки от повече от две години, организации с висока обществена и социална значимост и такива, които управляват значим финансов ресурс или усвояват много финансови средства от ЕС и други международни организации.
Проверка ще се прави и на държавни общински структури, които се разпореждат с много имоти, имат неразплатените задължения или пък правят сериозни обществени поръчки.
Сметната палата задължително прави одит на 180 първостепенни разпоредители с бюджетни средства, както и на БНБ, НЗОК , НОИ, управлението на държавния бюджет и управлението на държавния дълг, посочи председателят на институцията.
Ведомството си е поставило за цел одит на производството и ползването на биогоривата, като и на управлението на националните паркове.
За тази година Сметната палата планира да направи одити и на Висшия съдебен съвет и Народното събрание. ВСС не е проверяван две години, а парламентът през последната години е извършил 30 процедури по Закона за обществените поръчки. Палатата ще прави и одит на работата на Инспектората към съдебната власт.