Служебното правителство е готово с още един пакет законопроекти, за да може да получим втория транш от 1,4 млрд. лв. безвъзмездна финансова помощ от Европейската комисия. Част от промените са свързани и с противодействието на корупцията по високите етажи на властта.
Служебното правителство забранява и инхаус поръчките по начина, по който се възлагаха досега именно, за да кандидатстваме за втория транш от евросредствата. Предлагат се и законови промени, с които да се създаде независима агенция, която да разследва корупцията.
Служебното правителство дава на депутатите нов пакет от закони, нужни, за да получим милиони евро от Брюксел по Плана за Възстановяване и устойчивост. Единият е свързан с обществените поръчки, а другият с корупцията. С последния се създава орган, който да разследва порочни практики по високите етажи на властта.
„Независимият разследващ орган за противодействие на корупцията е силната имунната система срещу порочните практики облагодетелстването на малцина за сметка на цялото общество“, каза министър-председателят Гълъб Донев.
Правосъдният министър обясни, че членовете на антикорупционната агенция ще бъдат предлагани от парламента, президента и върховните съдилища. Всеки от петимата ще застава начело за една година, като първенството ще определя жребий.
„Предвиждаме гаранции, така че този орган да не бъде употребяван нито като бухалка нито като чадър“, каза Крум Зарков, министър на правосъдието.
Със закон се предлага и забрана на инхаус поръчките. Забранява се превъзлагането на фирми, които не могат да се явяват и да спечелят обществена поръчка по прозрачен начин.
„Прекратяват се порочните практики свързани с инхаус процедурите, като спираме възможностите за превъзлагане“, съобщи Росица Велкова, министър на финансите.
Аргументът на правителството е, че инхаус поръчките са "емблема на кражбите".