Президентът Росен Плевнелиев хвърли бомба пред сънародниците ни в САЩ с историческата новина, че политбюро на БКП е гласувало и решило България да бъде 16-та република на СССР.

Сливането на България със съветския съюз е решавано не веднъж, а четири пъти и не е станало по случайност, казват историците.

"През 60-те и началото на 70-те е било много сериозна идея. След това става икономически рекет", смята историкът проф. Драгомир Драганов.

Нито едно от решенията за сливане с СССР не е направено публично достояние, но със сигурност около 200 души - политбюро на централния комитет на БКП, са знаели, че идеята за 16-та република на СССР не е виц, а одобрено предложение на Тодор Живков.

За първи път през 1963 г. перспективата за обединение със Съветския съюз според архивите е приета с ръкопляскания, преминаващи в овации, като присъстващите стават на крака.

До края на дните си Тодор Живков отричал да е искал реален отказ от суверенитет, казвал, че разчита на икономическите облаги от Съюза.

В документите обаче ясно пише, че според плана за сливане с СССР националното самосъзнание на българите трябва да се претопи. Заповядано е и решението от 63-а да се пази в тайна от хората, защото е било ясно, че няма да се приеме добре.

Десет години по-късно решението вече е в ход с приет план -график за синхронизиране на всички институции, включително на прокуратурата и МВР, които трябва да действат в синхрон с Големия брат. На определени нива това реално се е случило.

"Най-сериозното е през 1973 година, когато се взимат решения, в които се задължава външно министерство да не прави нищо без съгласуване със съветското. Георги Джагаров казва: "Ще станем единна кръвоносна система със Съветския съюз", разказва още проф. Драганов.

Според утвърдените планове окончателното синхронизиране със СССР е трябвало да приключи през 1990 година.