След поредния тежък инцидент с жертви, отново се заговори и за спешни мерки срещу нарушителите на пътя. Възможно ли е обаче самият път да ни кара да намалим скоростта?
101 км/ч. - с толкова се е движел автомобилът, когато удря Явор и Ани във фаталната нощ. Това обаче е далеч от рекорда, засечен на бул. „Сливница“.
„Тук наскоро е измерена скорост от 145 км/ч. през нощта, което е абсолютен рекорд за скорост“, каза Диана Русинова от Европейския център за транспортни политики.
Щом законът не успява да според нарушителите, това може да направят инженерите. Според Диана Русинова т.н. „повдигнати кръстовища“ може да бъде полезно на булеварда.
Острови и скъсени пешеходни пътеки водят до психологически ефект.
„Първо - ефектът от стеснение на платното, защото това го има и на „Черни връх“. Той бива принуден да намали. Второто нещо, което казва на водача - все пак му заостря вниманието, че там може би има вероятност да изскочи пешеходец. И това ги кара инстинктивно да намаля скоростта“, обясни Русинова.
Шикани и нарочни стеснения на пътя пък не позволяват развиване на висока скорост. Все пак тези решения имат недостатък.
„Не са толкова евтини и тук е важно да кажем, че ние не бива да наказваме обществото, като навсякъде се стремим да прилагаме такива мерки, защото има недобросъвестни шофьори. Не, ние трябва да намерим баланс“, каза експертът
От Столичната община вече вече разпоредиха спешни мерки - светофарите по булеварда ще работят денонощно.