Близо три месеца след ужасяващите трусове в Турция 2,5 милиона души души все още живеят в палатки. На места в Югоизточната част на страната, хората все още се нуждаят от вода и храна. Бесте Сабри ни среща с хората, които се опитват да върнат живота си.
„Удари два пъти много силно. Опасно е, не сме добре, всичко е кошмарно и става все по-кошмарно“.
Това разказа Синан Сагламташ пред bTV през февруари. А днес живее в палатка с роднините си в покрайнините на града, който преди това е бил негов дом. Освен закъснялата палатка, Синан разказва, че до Самандаг, където живее, не стига почти никаква хуманитарна помощ и до днес.
„Получих по сметката си само един път 10 000 лири, след четвъртия ден ни дадоха вода, раздадоха ни дрехи втора употреба. Много е жалко, нас ни оставиха да умрем. Имаме нужда дори от вода“, разказа Синан Сагламташ.
В друга част на Хатай - Къръкхан, много от хората като Дервиш Баш работят на полето със семействата си от изгрев до залез.
„Помощта не стига до всички. Президентът раздава по 10-15 000 лири на семействата. Някои изобщо не получават такава помощ. Ние оставаме в палатки. През деня работим тук за жълти стотинки“, каза Дервиш Баш.
В Адана животът постепенно се нормализира. Предстои събарянето на още сгради, пострадали от земетресението. Приготвят се и временни фургони за бездомните.
„Община Адана раздава помощни пакети на семействата, които са се преместили от пострадалите градове. Всичко е почистено. Хората най-много имат нужда от храна. За учениците трябва място, където да учат – тетрадки, моливи“, каза Ибрахим Йълмъз, жител на Адана от Дружеството на балканските изселници.
Вторичните трусове, макар и слаби, продължават в засегнатите части. Само днес те са десетки.