Тайван съобщи, че е забелязал 21 китайски военни самолета и 15 кораба край бреговете си. Това се слува само два дни след като на 25 май Пекин прекрати двудневните си военни учения край Тайван, предаде АФП.
Китай твърди, че демократичен Тайван е част от неговата територия и заявява, че никога няма да се откаже от използването на сила, за да го постави под контрола на Пекин.
На 27 май тайванското министерство на отбраната заяви, че през последните 24 часа 10 китайски самолета са преминали през зоната за идентификация на въздушната отбрана (ЗИВО) и че е реагирало по подходящ начин.
На 23 май китайски военни кораби и изтребители обкръжиха Тайван в учения, които според Пекин са били тест за способността му да завладее острова.
През последните години Пекин засили военния натиск върху Тайван, като поддържа почти ежедневно присъствие на военни самолети, безпилотни летателни апарати и военни кораби около острова.
Експертите твърдят, че това са "тактики от сивата зона", които са близки до открити военни действия, но служат за изтощаване на военните сили на Тайпе.
Новият президент на Тайван заяви, че въпреки военните учения все още е готов да работи с Китай.
Пекин заяви, че встъпителната реч на президента Лай Чинг-те на 20 май е била равносилна на призиви за независимост и е тласнала Тайван към „опасно състояние на война".
China sends dozens of warplanes and ships near Taiwan to show its anger over island's new leaders https://t.co/yLq6wgYcnV
— Sentry Intell (@tod3100042) May 26, 2024
Not nice.
САЩ потвърдиха подкрепата си за Тайван
Междувременно високопоставен американски законодател потвърди подкрепата на Вашингтон за Тайван срещу китайската „агресия“ при посещението си на самоуправляващия остров, което е първо по рода си след като новият президент се закле.
Конгресменът Майкъл Маккол, който оглавява влиятелната Комисия по външни работи в Камарата на представителите, заяви, че той и колегите му „силно подкрепят този красив остров“.
Маккол направи изявлението си в присъствието на президента Лай Чинг-те.
Три дни след като Лай положи клетва, китайски военни кораби и изтребители обкръжиха Тайван в учения, които според Пекин са тест за способността му да завладее острова.
Маккол осъди тези „сплашващи военни учения“, като заяви, че те показват, че Китай не се интересува от мирно съжителство с Тайван.