Над 150 хиляди двойки в България имат репродуктивни проблеми. За голяма част от тях единственият шанс за бебе е чрез донорска яйцеклетка. Мотошествие в столицата привлече внимание към проблема с недостига на донори.
26-годишната Константина чака третото си дете. Преди две години тя решава, че иска да дари свои яйцеклетки.
„В деня, в който раждах второто си дете в родилна зала, усетих, че това е първото нещо, което ще направя, само да се възстановя. И наистина го чувствам като едно от най-добрите неща, които съм правила някога през живота си абсолютно безвъзмездно“, посочи тя.
Много дами обаче не се решават на тази стъпка, а нуждаещите се стават все повече. Сред най-честите причини за проблемно забременяване е изчерпаният яйчников резерв.
„Една немалка част от населението се сеща, че иска да има деца на възраст 38, 40 или 42 години, като не си дава сметка, че след 42-43 години вече е невъзможно да се забременее със собствени яйцеклетки“, подчерта д-р Георги Николов.
През изминалата година у нас са извършени близо 1800 процедури с донорски яйцеклетки. Все още обаче около 80% от всички двойки, които се нуждаят яйцеклетки, не ги получават поради липса на донори.
Фондация „Искам бебе“ и Изпълнителната агенция Медицински надзор привлякоха вниманието с голямо мотошествие.
„Ако трябва да замразят собствени яйцеклетки, ако може да дари“, посочи Иванка Динева, изпълнителен директор на ИА „Медицински надзор“.
„Нашата борба в момента е това да има достъп до донорско инвитро на всички пациенти, които имат нужда от това. Можем да сме отговорни, можем да дарим – не е страшно, не е опасно, даряваме живот, правим едно семейство щастливо“, подчерта Мария Янева, председател на Фондация „Искам бебе“.