След спирането на трансплантациите от живи донори по време на пандемията от COVID-19 - тези операции все още не са възстановени в пълен обем спрямо периода преди нея, заявиха за bTV от Медицинския надзор.

Данните за миналата година показва, че бъбречните трансплантации от жив донор са само две, а през 2022 г. - една, при 13 през 2019 г., предхождаща COVID кризата.

Операции на черен дроб от жив донор, които са се извършвали на деца в болница „Лозенец“ пък са преустановени през 2021 г., поради липса на подготвен екип, твърдят от медицинския надзор.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

През тази година Александровска болница успя да възстанови програмата си за живо донороство. Вече има планирани и следващи операции.

Първата трансплантирана там за годината е млада жена и мъжът, който ѝ дава живот за втори път - нейният баща.

След раждането на детето си - 31-годишната Десислава отключва заболяване, което уврежда бъбреците ѝ. Лечението не дава резултат - следва хемодиализа в продължение на повече от година.

„Тежко е - 4 часа, 3 пъти в седмицата. Не се чувстваш добре. След процедурата - целия ден си на легло. Не си в кондиция. Не водиш нормален начин на живот, защото си зависим от машината“, казва младата жена.

Донор е нейният баща Николай - мъжът дарява единия си бъбрек, за да спаси живота на детето си.

„Спасяваш човек. Още повече за близък. Не мисля, че някой трябва да се колебае за нещо такова. Гледаме напред, тя беше на хемодиализа толкова време. И вече има съвсем различен вид“, споделя Николай.

Това е втора трансплантация от жив донор за годината. А за 2024 г. - до този момент касата е финансирала общо 8 за чужбина.

Други пациенти пък плащат сами или с дарителски кампании лечението си. А причините за малкото операции у нас са много:

„Загубено доверие, липса на мотивация в екипите, липса на държавен приоритет. В трнасплантационната дейност са ангажирани много хора. При живото донорство, това са колегите по места, които правят диализите и да ги информират, че се прави това нещо в България, че има добри резултати“, обясни Проф. д-р Маринчо Георгиев, началник на клиниката по урология в УМБАЛ „Александровска“.

От медицинския надзор заявиха за bTV, че са заложени средства за обучение на екипи за тези операции.

“В организираните обучения са включени педиатрични бъбречни трансплантации от жив и от трупен донор, които в бъдеще ще бъдат извършвани в УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“.

„Надявам се обществото да разбере, че такива трансплантации са се правили и продължават да се правят“, заяви проф. Георгиев.

А Десислава вече е нетърпелива за срещата с дъщеря ѝ:

„Много се надявам скоро да я видя. Чувствам се като нов човек - нищо общо с преди“, казва жената.

Утре тя и баща ѝ ще бъдат изписани - след месец престой в болницата.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK