Повдигнаха обвинение за причиняване на телесна повреда по хулигански подбуди срещу мъжа, нападнал и пребил охранител в Центъра за спешна помощ в София (ЦСМП). Днес обаче той беше пуснат на свобода с най-леката мярка за неотклонение „подписка“.

Случаят предизвика серия от реакции. От спешната помощ за пореден път настояват за по-тежки санкции при посегателствата върху работещите в системата.

1 януари, около 22:00 часа мъж и жена между 30 и 40-годишна възраст влизат в сградата на диспечерския център. Търсят медицинска помощ. На място обаче няма стационар, а всички екипи са изпратени по адреси.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

От видеоклип, разпространен от ЦСМП, се вижда как мъжът прескача загражденията, след което нанася серия от удари върху охранителя - с ръце, с крака и със стол. Свързваме се с жената от видеото. Не иска да разкриваме самоличността ѝ. Казва, че не толерира агресията.

„Минавайки оттам, решихме да спрем и да потърсим медицинска помощ, тъй като моето състояние беше много влошено. Просто минавахме оттам и ни беше най-близо и се надявахме да има медицинско лице“, разказа тя.

„Спешна помощ не е болница, не е и ДКЦ. Няма стационар, няма приемни кабинети за прегледи и лечение. Затова се наричаме „медицина на колела“, защото работното място е в линейките и на адресите“, заявява говорителят на ЦСМП Катя Сунгарска.

Версиите за причините за инцидента обаче се различават. Пред bTV жената от видеото заяви, че охранителят спял и бил в нетрезво състояние, като чакали 15 минути.

 

„Той спеше и лъхаше на алкохол. Лично аз се опитвах да го събудя с говор, но не успяхме по никакъв начин“, твърди жената от видеото.

От спешната помощ отричат всичко и контрират, че всички работещи минават проверки за алкохол при всяко влизане в сградата.

„Колегата влиза, с картата се чекира, след като е ползвал дрегера и му е отчело, че няма алкохол - тогава турникетът се отваря и може да влезе на работно си място“, обяснява Катя Сунгарска.

Снимка: bTV


Медиците отричат, че мъжът и жената са чакали четвърт час без никой да им обърне внимание.

„Имате видео, в което се вижда мига, в който тези двама души влизат и мига, в който мъжът прескача турникета - точно 29 секунди. И докато стигне до охранителя, за да го пребие брутално с тази животинска агресия са точно 32 секунди“, добавя Катя Сунгарска.

След ударите с юмруци и стол е направедна съдебно-медицинската експертиза. От Районната прокуратура съобщават, че според заключението е причинена лека телесна повреда на 59-годишния охранител.

„Физически ще се възстанови, колкото и време да е необходимо. Но психическата трявма никога няма да го напусне“, смята говорителят на ЦСМП.

Снимка: bTV

Наша проверка в Наказателния кодекс показва, че за средна телесна повреда се счита, ако е причинено счупване на челюст или избиване на зъби, какъвто е случаят с охранителя според разпространената информация. Това престъпление се наказва с лишаване от свобода до шест години. 

Неведнъж сме ви разказвали за случаите на агресия върху медици. Почти две години, след като беше нападнат от пиян пациент, парамедикът Трендафил Думбалаков продължава да работи в Спешна помощ-Пловдив.

Разказва, че отказал да съди агресивния нападател, тъй като не искал да причинява стрес на майка му. Съдбата обаче го изправя още два пъти очи в очи с нападателя, който пак търси помощ.

„Същият човек се падна, като отидохме и го видяхме, естествено му оказахме пак първа помощ + Просто помагаме на хората и това ме мотивира, че си обичам професията и отиваме, и помагаме на всички, без значение кой какъв е, независимо дали си пиян, болен“, обяснява парамедикът.

Потърсихме за коментар и Министерството на здравеопазването, откъдето остро осъдиха всяка проява на физическа агресия към екипи на спешна помощ. От ведомството допълват, че за 2024 г. случаите на агресия са 47 - най-много са в София и във Враца.

Охранителят, който е с избити зъби и хематом при побоя, е освободен за домашно лечение. А след случая в Центъра за спешна медицинска помощ в София има притеснение сред охранителите, като се говори и за оставки. 

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK