Четвъртокласниците са с по-малко двойки на малките матури в сравнение с миналата година. Седмокласниците ни пък по-слаби по български език. Това показват резултатите от националното външно оценяване.
Тази година резултатите на четвъртокласниците за всички 4 предмета са доста по-добри. "Препъникамък" за децата е била 12-та задача от "Човек и общество". В нея се пита: „Коя е столицата на българската държава по времето на Асеневци”? И масово децата са отбелязвали А и Б, а верният е В – Търново.
„Добър (4.00)” е средната оценка за всички седмокласници. Отличниците по български са двойно по-малко от предходната година, а двойкаджиите са с около 500 повече. По математика пък е обратното – двойно повече отличници и по-малко двойки.
И изненадващо, училищата с най-добри резултати при всички "малки матури" този път са в София, а в Пловдив и Варна.
Петима седмокласници от Математическата гимназия в Пловдив са с максималния брой от 100 точки на изпита по математика. Сред тях е и 14-годишният Арман Терлемезян: „Постигнах го с много работа и постоянство през годините, защото предполагам, че ако не бях работил усилено само през седми клас нямаше да ги постигна”.
Според преподавателите целият випуск е много силен и много амбициран.
Оценяването на преразказа и тезата е трудна задача и за самите проверяващи. „Видимо имаше писмени работи, при които става ясно, че това е на дете, чийто български език не е майчин. И в София това е тенденция! Липсата на съгласуваност, та дори и графически буквите подсказваха това!”, коментира един от тях – Анелия Еротеева.
От догодина матурите за четвъртокласниците и седмокласниците ще се провежда в изцяло нов формат заради новите учебни програми.