"Днес на лидерска среща се разбрахме, че всички казуси по бюджета ще бъдат решени. България ще има бюджет, който ще служи на българските граждани", заяви в кулоарите на парламента съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков.
"Мнозинството се консолидира около решение относно приходните мерки в бюджета, които вчера на комисия бяха поставени под съмнение. Промяната ще бъде свързана с размера на фирмите, за които ще се прилагат мерките за електронно плащане. Досега идеята беше да бъдат за фирми с над 50 души персонал. Сега компромисът, който се постигна, бе да бъдат над 100 души. Останалите мерки ще бъдат подкрепени. Най-важното е, че ще има бюджет", заяви от своя страна съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов.
"Компромисът, който направихме да има правителство, мисля, че успокоява обществото и при всички случаи се случват по-добри неща за хората. Бюджетът е политическият закон на едно подобно управление. Ако не бъде приет, правителството просто пада", заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борсов.
"Отстъпих за доста неща, които сме говорили. Колегите се съгласиха с някои неща – за касовите бележки на ресторантите. Електронното плащане да бъде за фирми над 100 души. В същото време ние приехме за касовите наличности, за плащането на фишовете по електронен път и др. За да отидем на по-голямата цел – еврозоната, и да не вдигнем допълнително инфлацията, ще подкрепим в зала това, което Асен Василев и колегите предлагат", каза още Борисов.
„Съгласихме се, че таванът за цените на тока за бизнеса остава 200 лв. Това е антиинфлационна мярка, която ще остане, така че да сме сигурни, че влизаме в рамките, които се изискват от механизмите за оценка за еврозоната. Сега ще влезем в зала и групите ни ще подкрепят този бюджет“, допълни Петков.
„Голямата цел е да има редовно правителство и да се случат всички големи цели за България. Освен Шенген и еврозона имаме и много други. Благодаря, че слагаме по-важното отпред“, допълни Борисов.
Освен бюджета тримата лидери са обсъдили и конституционните промени, както и датата 24 май като национален празник.
"24 май е изключителен празник, но целта е съдебната реформа. Ще го подкрепим", заяви лидерът на ГЕРБ.
"Аз благодаря на ГЕРБ и ДПС и се обединяваме по приоритети. Конституционните промени са обединяващи. 24 май е въпрос за България", коментира Христо Иванов.
"24 май ни обединява и никой не казва дума срещу него", заяви Кирил Петков.
Темата обаче предизвика гнева на опозицията в зала.
"Трети март е символ на българската свобода, това е денят на свободата. Пипат с мазни пръсти българската история и се гаврят с нея", заяви Костадин Костадинов от "Възраждане".
"Те искат 3 март да замине на бунището на историята. Може би в Канада не знаят нищо за 3 март, но в България има огромно значение", посочи Борислав Гуцанов от БСП.
"Не пипайте историята. Тя не е бюджет, който да нагласяш според конюнктурата. А с това, което правите, само създавате дефицит – дефицит в българската памет и национално себеусещане", смята Ивайло Вълчев от ИТН.
А лидерите на управляващото мнозинство обявиха, че пишат механизъм за общата си работа.
Кога ще бъде подписан обаче - не е ясно.
Лидерите на управляващото мнозинство обявиха, че пишат механизъм за общата си работа. Кога ще бъде подписан обаче не е ясно.