Министърът на вътрешните работи Калин Стоянов поиска освобождаването на двама висши ръководни служители от ОДМВР-Стара Загора, съобщиха от МВР.
Стоянов проведе извънредно съвещание на директорите на Главните и Областните дирекции на МВР в страната. Поводът беше инцидентът от миналата година в Стара Загора и действията на полицейските служители при гонка, завършила с фатален край.
Вътрешният министър поиска освобождаването на заместник-директора на областната дирекция в Стара Загора, който към момента на събитието е замествал директора и началника на охранителна полиция.
МВР и директорите отчетоха пропуски, върху които е необходимо да се обърне специално внимание.
Стоянов разпореди анализ на цялата нормативна база, свързана с обучението и подготовката на състава. Целта е да се повиши качеството на обучението, неговата интензивност и системност, както и последващия контрол, пише в съобщението на ведомството.
Необходимо е да се промени коренно подходът на полицаите на терен към гражданите и да са пример за човешко отношение, категоричен е министър Стоянов.
Ръководството на МВР предприема необходимите действия полицейските автомобили да са оборудвани с камери, а всички полицейски служители да имат т.нар. боди камери.
Засилва се дейността на Института по психология, с оглед вземане на точни решения в кризисни и рискови ситуации и ще се наблегне на ежеседмични занятия с полицейския състав.
Междувременно след гонката и смъртта на мъжа в Стара Загора сред хората в града цари страх, а сред органите на реда и разследващите – мълчание.
Без отговор за оставките и без коментар за срещата в София, ръководството на полицията се върна обратно в Стара Загора.
Минути след това служебният автомобил на полицията беше изтеглен от паркинга пред сградата в неизвестна посока.
От прокуратурата в града първо приеха, а после отказаха среща с екипа ни. Аргументите - разследването е в начален етап и има забрана от наблюдаващите прокурори. Така последната официална информация по случая е с дата втори януари, и днес - четири дни по-късно, ни беше препратена от пресцентъра.
Работата по изясняване на случая продължава, събират се голям обем от доказателства за евентуално извършено престъпление по чл.123 от Наказателния кодекс – за причиняване на смърт при професионална непредпазливост от страна на полицейските служители.
По следите на тежкия инцидент стигаме до фаталната нощ, в която е подаден сигнала, че мъжът заплашва деца и има нож. Свидетели ни посочват мястото, но отказват да говорят публично, защото се страхуват.
Съсед на починалия мъж твърди, че в блока имало сигнали срещу него.
„Мебели и посудата хвърля долу, на третия етаж живее. Всичко, което може да вземе през терасата, го хвърля. Хората се оплакват от него, аз като го видя, го заобикалям“, коментира Стойчо Стойчев.
Засега не се потвърждава, че мъжът, преследван от полицаи, е имал нож в себе си. По тези детайли от полицията и прокуратурата мълчат.
По телефона успяхме да се свържем с един от висшите служители, чиято оставка поиска министърът - началника на Охранителна полиция комисар Илиян Илиев. Той отказа да коментира инцидента, защото искал да бъде коректен към колегите си.