Три институции проверяват има ли следи от замърсяване по нашето Черноморие след екокатастрофата в Нова Каховка. По данни от последните анализи и от сателитни наблюдения, „не се установяват обекти, които могат да бъдат класифицирани като замърсяване“, а качеството на морската вода е „отлично“.

Здравните инспекции проверяват качеството на водата в зоните за къпане на всеки плаж. Експерти от Басейновата дирекция и Изпълнителната агенция по околна среда вземат проби от три пункта по Северното крайбрежие, замерване се прави и навътре в морето.

Резултатите от взетите проби в зоните за къпане ще станат ясни след три дни, а данните от мониторинга в крайбрежните води - след седмица.

Семейство Пчелини са на почивка в Сарафово за седмица. Взели са решение да не влизат в морето.
 
„Колкото и да чувам, че казват, че всичко е наред все още, изплуват разни неща и не бих рискувала“, казва Диляна Пчелина.
 
Други не се притесняват и влизат спокойно във водата.

„Малкият иска да се забавлява на морето и за това сме го довели. Нямам никакви притеснения в момента“, казва Десислава Бакърждиева.
 
Здравните власти са категорични, че на този етап място за тревога няма.

„Няма никакви промени по качествата на водата, което показва, че водата е естествено чиста“, казва д-р Мариана Кофинова, РЗИ-Бургас.

Спасителите са нащрек и в готовност да информират властите. Мъртвото вълнение, което продължава необичайно дълго, носи голямо количество отпадъци, алармират в Бургас.  

„Кормораните, които ловят риба, на практика гълтат пластмасата и после умират. Това са необичайни неща, не е единичен случай, просто го забелязваме от една седмица насам. Това го отдаваме на теченията, които идват от север“, казва Петър Русев, ст. спасител на Северен плаж – Бургас.

Експерти успокояват, че до момента замърсяване в нашата акватория няма. Освен от морето, проби се вземат и от три брегови пункта на север - Дуранкулак, Шабла и Калиакра. Изследва се наличие на радиоактивни елементи, нефтени продукти, тежки метали и пестициди.

„Софтуерните модели показват придвижването на евентуално замърсяване, моделът не допуска, че ще стигне до българска акватория поне до 27 юни. Така че в момента, дори да изследваме, вероятността да установим някакво замърсяване от украински води е твърда малка“, каза Явор Димитров, директор на Басейнова дирекция „Черноморски район“.
 
В случай на замърсяване, плажът ще бъде забранен за ползване.

По темата работиха Лора Стаматис и Петромира Кирчева.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement