Стефан и Максим Иванови - бащата и синът, които смаяха България и света по време на пандемията от COVID-19, прекосявайки Атлантика със сглобената в гаража им гребна лодка „Неверест”, завършиха успешно своя нов подвиг.
Сега те са успели да прекосят Северния ледовит океан и да акостират в Свалбард, Норвегия.
Това се е случило след поредица от беснеещи вятърни въртележки, сменящи посоката си по няколко пъти на ден, и със средна скорост често надминаваща 30 възела.
"След прекосяването на Северния ледовит океан с НЕВЕРЕСТ, телата са изцедени от канските усилия, но душите преливат от удовлетворение, а мозъкът от безброй незабравими спомени. Нямаме търпение да се върнем при любимите си хора, които ни липсват повече от всякога", написаха Стефан и Максим в профила си във Фейсбук.
След прекосяването на Атлантическия океан през 2020 година Максим записа два рекорда на Гинес - "Най-млад гребец, прекосил океан" и "Най-млад гребец в двойка, прекосил океан".
Гребната експедицията на "Неверест" през Северния ледовит океан запона на 23 юни от Стефан Иванов, като се наложи той да сменя партньори в гребането по крайбрежието на Норвегия.
Първи на греблата беше Владимир Табутов - предприемач в сферата на възобновяемите енергийни източници, любител на природата и триатлона. С него Стефан прекоси южната граница на Северния ледовит океан. Но поради остра и хронична морска болест на Табутов и срязано сухожилие на пръст на Стефан, екипажът взе решение да преустанови гребната експедиция след прекосяване на 313 морски мили от Хаугесунд до Фроя в Норвегия, припомня БГНЕС.
Втората част на експедицията беше подновена след възстановяването на Иванов и новият му партньор - Камерън Белами, бивш член на националния отбор до 23-годишна възраст по гребане на Южна Африка, прекосил Индийския и Южния океан на гребни лодки за 6 души.
Двамата бяха носени от буреносни ветрове измежду безброй острови, островчета и скалички по крайбрежието на Норвегия. А в един от дните дори се наложи да викат Брегова охрана на помощ.
С Камерън Белами Стефан Иванов стигна до Орнес (66 градуса и 52 минути северна ширина - северно от Полярния кръг), където изчака сина си Максим да се присъедини на борда на "Неверест".
Макс и Стефан преживяха недостиг на електрическа енергия на борда, престои на плаваща котва, бури, вълни и ветрове, но наред с всички несгоди на плаването успяха да подкрепят доц. Любомир Кендеров от Биологическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ в неговите изследвания върху климатичните промени.
"По време на цялото прекосяване събираме десетки проби с планктон от 50 метра дълбочина. Правим го с огромно старание, когато е възможно - дори когато ни се спи или ни е студено. Доц. Кендеров започва тези изследвания в Антарктида, около българската база на остров Ливингстън, и сега ги продължаваме в Арктика. Така усещаме, че нашата експедиция не е просто авантюра, а същевременно допринася с нещо за науката и евентуално за опазването на околната среда", написа в мрежата Стефан, чийто баща - проф. Огнян Димитров, е бил преподавател в същия Биологически факултет повече от 50 години, а сестра му Емилия е завършила Молекулярна биология в него.
С прекосяването на Северния ледовит океан Стефан и Максим Иванови не спират да популяризират и каузата #ДаЗаЖивот и да говорят за важността на донорството.