Филиалът в Горна Оряховица е на път да остане без медици. От работещите там близо 50 души, 27 вече са подали молби за напускане. Само за една седмица оставки са депозирали осем лекари, шестима фелдшери, девет медицински сестри, двама парамедици и двама шофьори на линейки.
Поводът е нападението от пациента над фелдшерка по време на нощно дежурство. Едномесечните предизвестия персонала вече текат. Затова Министерството на здравеопазването спешно въведе мерки за овладяване на кризата с персонала. Министърът обясни, че още в петък е разпоредил разполагането на денонощна физическа охрана в обекта в Горна Оряховица. Новите линейки пък ще бъдат оборудвани с паник бутони.
„Аз не мога да си обясня как може да се атакуват хора, които не знаят какво е ден, какво е нощ, които са първи до хора, които са изпаднали в тежко здравословно състояние. Затова се обръщам към всички – това е нещо, което трябва да забравим, което не трябва да се случва”, категоричен беше той.
Деян Драганов е фелдшер в Спешната помощ от седем години. Решението за напускане взема трудно, но категорично. „Не може да се идва на работа и вместо да работиш това, което искаш да работиш, да се чудиш кой ще влезе, като отидеш на адрес, какво ще видиш там”, сподели Деян.
С единия крак на трудовия пазар са повече от половината му колеги, а филиалът – пред разпад. Потърпевши ще са 80 хил. пациенти от пет малки и отдалечени общини. Само днес през Центъра за спешна помощ са преминали 25 пациенти. Посетени са 10 адреса.
През последната година случаите на нападнати медици в болницата са пет. Ако сигурността на екипите бъде обезпечена, вероятно 2/3 от тях ще преосмислят решението и ще оттеглят оставките си.
От районната колегия настояват за пакет от мерки, сред които неоснователното повикване на линейка да се заплаща, каквато е практиката в други европейски държави.