Предстои ни изключително гореща седмица и предимно слънчева седмица. За днес е обявен жълт код за високи температури над 35 градуса за цялата страна. Горещото време е най-опасно за малки деца, възрастни над 60 години, хора със сърдечносъдови заболявания и тези със затлъстяване.

Най-висок риск за здравето ни представляват състоянията слънчев и топлинен удар. Макар и двете да се причиняват от горещините, има една съществена разлика – топлинният удар може да настъпи дори на сянка.

В този материал ще научите как да разпознавате двете сходни състояния и какво трябва да направим, за да помогнем.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Какво представляват слънчевият и топлинен удар?

Инсолацията или хипертермията, по-познати с разговорните си имена, е състояние на организма, при което той не може да се охлади. То се предизвиква от действието на високата температура на околната среда върху човешкото тяло.

Разликата, както казахме, е в това, че топлинният удар настъпва и на сянка за разлика от слънчевия, който се причинява от излагане на слънце.

Друга разлика е, че отделянето на пот – единственият начин на тялото ни да се охлади – при топлинният удар спира, а при слънчевият не.

Потоотделянето охлажда тялото ни, но когато температурите навън са много високи, то се нарушава заради затоплянето на кожата.

Кой е предразположен?

Топлинният удар може да се получи при работа в топли и влажни помещения, при задушно време и висока влажност на въздуха и на открито. При тези условия се затруднява отделянето на топлина от организма към околната среда.

Предразполагащи фактори за това са усилена физическа работа при пълен стомах, употреба на алкохол, носене на дебели и затворени дрехи, както и наличие на хронични заболявания.

При слънчевият удар човешкото тяло е изложено на продължително време на слънце.

Симптоми на топлинен и слънчев удар