Слаба реколта от слънчоглед отчитат производителите тази година.
Преработватели сигнализират, че добивът е притеснително малък.
Как ще се отрази това на цените?
Ако през юли миналата година цената на борсата в Ротердам достига 550 долара за тон, то през лятото на тази година цената варира около 450 долара.
Това е намаление от 18 на сто.
А ето и колко струва олиото на дребно в магазините.
През март 2022 г. литърът удари пикови стойности и доближи 6 лева. През миналата пролет цената падна до 3,44 лв. Сега средно за бутилка от литър плащаме 3, 43 лв.
Иван не правил сметка колко олио потребява домакинството му. В момента намира цената за поносима.
Заради високите температури и липсата на дъждове се очаква и тази година добивът да е нисък. В Добричка област той е 177 килограма на декар. Резултатите са сходни с миналогодишните, сравнени обаче с 2022 г. е с между 30 и 40% по-нисък, отчитат прозиводителите.
„Имаме два проблема - нисък добив и вторият - липса на масленост, когато говорим за произведена продукция“, казва Радостина Жекова - председател на Добруджански земеделски съюз.
Радостина отчита, че и тази година ще е на загуба от слънчогледа.
„Разходите, които имаме на декар, са в порядъка на 120-150 лева за производството на декар слънчоглед и ако сложим сега добив, който е средния за Добрич 170 килограма по 80 стотинки, много сме далече от прихода, който ни трябва като в разхода ги няма рентите“, обясни жената.
Слабата реколта тази година и ограничения внос могат да доведат до дефицит на суровината за родните преработватели.
„Българските преработватели са поставени в най-тежко положение, че нямат суровина и трябва да затворят фабриките, ако започне да се внася слънчогледово олио“, каза Яни Янев - Съюз на производителите на растителни масла.
Производителите са притеснени още от това, че в световен мащаб също се очаква не толкова добра реколта слънчоглед от миналогодишната – и това може също да тласне цените нагоре.
„Това не означава, че цената на олиото веднага ще се качи. За българския пазар са необходими някъде около 15-20% от слънчогледа, който се произвежда в България, останалото количество е за износ“, смята Яни Янев.
От бранша предупреждават още, че ако цените на световните пазари скочат, това неминуемо ще се отрази на цената на олиото.