Повече пари за театрите. От този месец Министерството на културата увеличава субсидията за всеки продаден билет. От 2011 година театрите в страната са на делегиран бюджет към министерството и имат единен разходен стандарт.

Най-висока е субсидията за Народния театър - срещу 1 продаден билет за постановка, като този от 8 лева, театърът вече ще получава от министерството на културата 27 лева, а не както до сега 20 лева. Не такава е ситуацията за останалите театри от страната - при тях увеличението ще е минимално, едва с 1 лев. И така срещу продаден билет те ще получават 13 лева и 50 стотинки.

Мариус Донкин е вече 40 години в трупата на Народния театър. От началото на театралната реформа през 2011г. представленията, в които участва, са се увеличили, но не и заплащането.

„Нямам право да ви кажа колко в момента е заплатата на един актьор, но повярвайте ми - така наречените млади хора не биха се съгласили да работят на тази заплата, на която работят актьорите в Народния театър с 40-годишна практика”, казва актьорът.

Според разчетите на ръководството, с увеличената субсидия ще влязат близо 700 хиляди лева в бюджета на театъра. Парите ще отидат за нови постановки, но не и за по-високи заплати.

„Те ще имат една по-добра сценография, една жива музика, която ние отдавна мечтаем да имаме -свой оркестър”, казва Павел Васев.

„Реално в момента им се дават повече пари и повече възможности, но за сметка на това ние искаме от тях повече отговорност и повече публика”, допълва Васил Василев, зам.-министър на културата.

Частните театри са недоволни от финансирането на министерството - определят го като дискриминационно. Театър "Кредо" изнася по три представления седмично. Сред постановките са успешните "Шинел" и "Какво направи дядо".

„Освен държавен, има частен сектор в изкуството и в театъра, и много интересни неща се случват от хора, които не са на сцената на държавен театър”, коментира Нина Димитрова, актриса.

И докато държавата отказва да подпомогне представления, играни на повече от 150 театрални фестивали по целия свят- експерименталният театър Сфумато ще получава над 27 лева издръжка от министерството за продаден билет.

Новата реформа ще доведе повече зрители в театрите. От министерството прогнозира ръст от близо 20 процента, или иначе казано над 1 милион лева от продадени билети.