Продължава разследването по скандалния случай във Враца. 43-годишна жена почина в спешното отделение на местната болница след загуба на ценно време в бюрократични формалности вместо в оказване на медицинска помощ.
Разпитват се свидетели и се проверява медицинската документация по случая.
От Окръжната прокуратура във Враца излязоха с нови подробности по разследването. Въпреки че близките не желаят, ще бъде извършена ексхумация на тялото на жената, за да може да се изготви съдебно-медицинска експертиза. Тя трябва да покаже от какво точно е починала.
Записите от камерите в приемното отделение на болницата също ще бъдат приложени като доказателства по делото.
Здравните власти са категорични – при такова тежко състояние на пациентката тя е трябвало веднага да бъде приета и лекувана, а едва след това да се попълват лични данни.
Екипът на bTV разговаря и с близките на 43-годишната Миглена. От седмица тя била лекувана от личния си лекар за настинка. В неделя вечерта обаче ситуацията излиза извън контрол и близките звънят на 112.
„През нощта се почувства много зле, не можеше да диша. Поискахме да дойде линейка да помогнат. На спешния телефон ме попитаха - вие сте в рамките на града, не може ли да я докарате сам. Аз реших, че няма смисъл да се занимавам с тях, защото губя ценно време“, разказа Николай Иванов – мъжът, с когото Миглена е живяла на семейни начала.
На регистратурата Николай се опитал да я свести и да предостави исканите документи. Не подозира, че някой снима.
„Бумащина е, при положение че аз я карам полуумряла, с нужда от помощ. А те да ми искат тестове, лични карти. Да ми искат данни, да тичам до кола, да се връщам - това за мен е губене на време, нехуманно е“, казва Николай.
Според Регионалната здравна инспекция, която също започна проверка, е трябвало да се избегне дори триажната процедура в условия на пандемия.
„Медицинското лице, което посреща пациентката, да прецени много бързо, че това е спешно състояние и тази процедура в този момент е била излишна“, каза д-р Орлин Димитров, директор на РЗИ-Враца.
В "Тази сутрин" и главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев също коментира случая.
„За мен тук има смесица от тотален непрофесионализъм и липса на хуманизъм, на емпатия. Проблемът е, че медицинско лице вижда човек, който е в много тежко състояние и се занимава с глупости“, коментира Кунчев.
Близките по майчина линия ще поемат грижите за 5-годишния син на жената, който остава сирак. Задействали са се и социалните.
„Ще ходи на психолог, ще го водим където трябва. Знае, че мама вече е звездичка, знае, че няма да дойде повече. Знае, че си остава при нас и ние ще го гледаме“, каза сестрата на починалата жена.
В социалните мрежи е подета благотворителна кампания. На името на момченцето ще бъде открита банкова сметка, но основният призив е един:
„Да има човещина в тези болници. Там отиваш с надеждата да ти помогнат, да те спасят, ако е нужно. Ти отиваш и не знаеш дали ще се върнеш“, казва Николай.
С призив човешкият живот да е по-ценен от документацията и повече да не се случва дете да бъде свидетел на подобна нелепа смърт на родителите си.
Ще се проверява и защо линейка не се е отзовала на повикването на 112. Междувременно тази вечер от 18 ч. пред болницата е насрочен протест.