Скандал и провал белязаха първото обсъждане за новия национален парк "Българско Черноморие". Проектът, който обхваща зона от 2 км и половина по цялото крайбрежие, разгневи собственици на земи по морето. Вместо да осъществят дебат, те изгониха експертите на екоминистерството.
Идеята за парк „Българско Черноморие" доби публичност преди около две години, около протестите срещу застрояването на Иракли, и целеше по-голяма защита върху останалите девствени плажове. Проектът за парка изготвиха учени от БАН, които включиха 52 000 хектара земи от Шабла до Резово, или 1/5 от територията на морските общини. С това предизвикаха гнева на местните.
Еколози също писаха „слаб" на експертите, защото допуснали грешки - различни граници в документацията. Включени са територии, които по закон не могат да бъдат част от национален парк - улици и градски зони или такива без консервационна стойност, като плажовете на Слънчев бряг и Златни пясъци. А липсват важни и спорни терени, като дюните в Несебър, Аркутино и Шабла.
Обсъждането в Бургас започна с протест на собственици на земи, които твърдят, че се подготвя национализация. Без да дадат думата на експертите, дошли да обяснят кои терени попадат в новия парк и как природата ще бъде опазена, протестиращите бойкотираха проекта. Местната власт пък недоумява защо са включени и островите край Созопол и крайбрежната алея на Поморие. От екоминистерството обясниха, че идеята може да претърпи промени.
Според еколози поне 25 на сто от териториите в предложението не могат да бъдат част от Национален парк, за който ограниченията и забраните са доста строги. До края на седмицата предстоят обсъждания във Варна и Добрич.