В първия ден от настъпващото днес астрономическо лято мететеоролозите от БАН излязоха на протест заради ниски заплати и недофинансиране на работата им.

Ако исканията им не бъдат удовлетворени, синоптиците заплашиха и с ефективен протест.

Има реална опасност метеорологичните станции да спрат, а метеоролозите да не изпълняват задълженията си заради недостатъчно финансиране. Не е ясно дали ще успеят да платят дори сметките си за интернет, електричество и охрана. Заплатите им са малко над минималната за страната, разказва един от специалистите в Института по метеорология и хидрология.

Йордан Димитров е докторант в Института по хидрология и метеорология. Продължава да се занимава с наука, въпреки че за 10 години стаж чистото му възнаграждение не надхвърля 500 лева. „И 600 лева вече за главен асистент, доцент – 610 лева. 100 лева разлика между чистачка и професор, което е пълен абсурд”, обясни той.

Йордан и колегите му в Института се опасяват, че може да няма пари за изготвяне на прогнозите.

„Да спре прогнозата означава потокът информация, който излиза от Националния институт по метеорология и хидрология, да спре не само за гражданите и всички институции, министерства и служби, с които работим, така и да се спре потокът към Световната метеорологична организация, с която има спогодби”, предупреди Евгения Егова, физик-метеоролог от НИМХ към БАН. 

Снимка: Ладислав Цветков

Така от чужбина могат да наложат глоби на Института и държавата, че не спазваме договореностите.

Ръководството на БАН подкрепи исканията за целево финансиране. По-късно през деня протестиращите бяха приети от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев.

„Ние ще търсим възможности съвместно с Българската академия на науките да подпомогнем конкретни разходи, доколкото двата бюджета – на министерството и Академията, позволяват”, увери той. 

Метеоролозите дадоха срок до 9 юли. „Винаги си има недостиг. Държавата не финансира науката, затова и държавата е в това положение”, смята Йордан Димитров. 

Предстои да бъде решено дали метеоролозите ще имат целево финансиране през 2019 г. Метеоролозите остават в готовност за протест.

Въпреки затруднената им работа те предупреждават за проливни дъждове и бури утре над Северозападна България.