Църквата в опит за единство девет дни след смъртта на патриарх Максим. Митрополит Кирил беше утвърден на поста временен наместник, а промяна на устава, която да разчисти пътя на митрополит Николай към патриаршеския жезъл, няма да има, стана ясно след днешното синодално заседание.

Дали с решение може да се сложи точка на вражда, предстои да се разбере. Тепърва ще стане ясно и дали възропталите митрополити ще се съобразят с това решение на Светия синод, взето в тяхно отсъствие.

Пловдивският митрополит Николай обеща да мълчи в траур 40 дни и не се появи в сряда. Без него и още трима владици, Светият синод събра необходимите гласове, за да потвърди избора на Варненския митрополит Кирил като легитимен.

Друго важно решено е да няма събор за промяна на устава. Така Светият синод сложи точка на спекулациите, че специална поправка може да позволи на младия Николай да влезе в патриаршеската надпревара.

Порицани

Светият синод порица митрополитите Григорий и Николай за писмата им срещу досегашните синодални решения, разпространени първо в медиите. И излезе с ясно решение, че тайният избор и заседанието, на което е избран Варненският Кирил, са били законни. Нямало изказани особени мнения, а митрополит Григорий дори поздравил победителя.

„Българската православна църква е самоуправляваща се институция и няма да приеме да работи под натиск, от когото и да било, включително и от членове на Светия синод, когато го правят извън установения ред на заседанията. Ние, членовете на Светия синод, сме отговорни архиереи”, заяви епископ Наум - главен секретар на Светия синод.

Според днешното решение на Синода подпис не може да се оттегля, както вчера писмено поиска Григорий.

Митрополитите Григорий, Николай, Калиник и Игнатий не бяха на заседанието и така затвърдиха мнението, че се оформят като опозиция. Решенията от днес са подписани от достатъчните по устав осем присъстващи, които приемат Кирил за наместник-председател и управляващ Софийска епархия до избор на нов патриарх.

„Благодарих им, че застават зад единството на църквата”, коментира Варненският митрополит Кирил. „Много е неприятно, много е мъчително. Но трябва да се преодолее и да продължим да служим на Господ и на хората”, допълни Ловчанския митрополит Гавриил.

Светият синод напомни, че църковните решения не подлежат на контрол от светски съдилища и призова коментарите да се правят на синодални събрания, а не чрез медиите.

Заплаха от премиера

Премиерът Борисов коментира темата в сряда, като каза, че е издал изрична забрана под заплаха от уволнения, само ако чуе, че е имало опити за подобна намеса:

„Днес съм извикал Велинов - на дирекцията за вероизповедания и категорично съм му казал, че една дума, свързана с избора на патриарха на България, ще му коства позицията. Комунистите години наред се месиха в работата на църквата и я доведоха дотам, че две трети от владиците са били агенти на бившата ДС. Нашето правителство не прави така. Изборът на патриарх си е работа на църквата. Нито имаме кандидат, нито подкрепяме, нито искаме по какъвто и да е било начин да се въвличаме в този избор”.

Президентът Росен Плевнелиев тази вечер също се включи по темата и призова политиците да не се месят в църковните дела.

От Пловдивската митрополия категорично заявиха, че митрополит Николай няма да коментира нищо днес. Това вероятно може да се случи в четвъртък. Отсъстващият по болест Врачански митрополит Калиник е заявил за bTV, че няма да коментира решението, тъй като не е присъствал. Телефонът на Плевенския митрополит Игнатий е изключен, а Великотърновският Григорий също отказва да изрази публично мнение.

Зимната сесия на Светия синод продължава. В четвъртък вероятно ще стартира подготовката за организация на патриаршески избирателен събор, който трябва да се състои най-късно до 6 март 2013 година.