Разглеждане на възможностите за приватизация на мините, преосмисляне на такса „пренос” и отпушване на износа са част от мерките, които може да решат проблемите на енергетиката в момента. Това заяви Божан Стоянов, зам.-министърът на икономиката, енергетиката и туризма по време на срещата на браншовия съвет във ведомството, разглеждащ проблемите в сферата на въгледобива.

Той окачестви ситуацията в момента като една „нова действителност”, в която се отчита силно намалено вътрешно и външно потребление на електроенергия. „Ако енергетиката е лодка, ние всички сме в нея, но тя потъва и всеки трябва да даде по малко, за да я спасим”, отбеляза зам.-министърът.

„Това мините да имат нов собственик не е изключен вариант”, подчерта Стоянов и определи държавниците като лоши управници на мините.

Стоянов заяви, че няма да защитава, нито да обвинява Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), която в сряда беше обявена за неефективна след прокурорската проверка.

„Факт е обаче, че в държавната комисия има 15 души, които се занимават с електричество, а в другите страни този брой надхвърля 400. Съставът на държавната комисия е изключително недостатъчен”, категоричен беше той.

Синдикатите поискаха възстановяването на износа

Синдикатите от своя страна призоваха за спешно възстановяване на износа на електроенергия. Това е най-спешната мярка, която ще помогне да се стабилизира енергийния сектор в България, смята експертът от КТ „Подкрепа” Ангел Божилов.

По думите му Националната електрическа компания (НЕК) трябва да преразгледа резервите от енергия и този износ трябва да бъде отпушен към турския пазар. „Пазар на електроенергия има, той е на турската борса и е под носа ни”, заяви експертът.

Божилов коментира още, че „другите страни не се нуждаят от нашата енергия, но ние се нуждаем от нашия износ”.

Валентин Вълчев от КНСБ заяви, че обстановката в сектора на въгледобива е взривоопасна и трябва да се вземат твърди мерки. Той определи въгледобива като „гръбнака на електропроизводството”.

Като основен проблем беше отличено ценообразуването на въглищата. „Продажната цена на въглищата не се регулира от ДКЕВР, а се определя от министъра на икономиката, енергетиката и туризма, което предразполага да се преосмисли сегашната ситуация”, посочи Николай Ненков от КНСБ.

Потреблението и износът спадат драстично

Потреблението на вътрешния пазар на електроенергия за първите три месеца на годината спада със 7%, сравнено с година по-рано, това коментира инж. Митьо Христозов, директор на Централното диспечерско управление на ЕСО, преди заседанието на браншовия съвет.

Той уточни, че битовото потребление запазва стойностите си, а проблемът идва от срив в индустрията. Основният проблем в системата се е появил през март заради по-високите температури, топенето на снеговете и по-голямото количество дъждове.

Осем язовира с опасност да прелеят

Христозов допълни, че осем от десетте големи язовира на четирите големи каскади са пред преливане, а резервът в язовирите е между 1 и 5 см до преливане. Като духне вятър, и язовирите преливат.

По-рано днес стана ясно, че заради препълнените язовири трябва да се ограничи производството на ток от други източници. Така ще се отработи натрупаната вода и избегнат наводнения. Христозов заяви обаче, че няма как да бъдат източени всички язовири, защото ще се създаде опасност за по-близките населени места по поречието на река Марица.

По думите му шестте най-критични язовири са в каскадите „Доспат Въча” и „Доспат”, а язовирите "Батак" и "Белмекен" все още не са опасни, но през следващите две - три седмици има опасност да се напълнят.

В готовност за стачка

Миньорите от мини Марица Изток остават в готовност до дни да започнат стачки. Енергийното министерство и Българският енергиен холдинг не дадоха никакви гаранции че мините ще бъдат натоварени отново и ще спрат принудителните отпуски.

По оценка на синдикатите, вече има реална опасност минните компании да изпаднат в състояние, в което да не могат да изплащат заплатите. Затова настояват да се вземат мерки за по-голямо натоварване на ТЕЦ-овете, които работят с български въглища, а това ще осигури работа за миньорите.

„Или се стягайте и взимайте решения за да може тези хора почтено да работят и на нас не ни остава никакъв начин освен да се борим, а ние знаем как. Тая енергетика е дълго хоро и се краде на наш гръб и това вече е нетърпимо. Опичайте си акъла там в ДКЕВР, ЕСО и там всякакви хора. Не да ми се гънат сега и да ме питат как съм и какво правя. Ще видят те сега аз какво правя”, коментира Константин Тренчев, президент на КТ Подкрепа.

„Ами ние синдикатите други инструменти нямаме, освен диалог и протести. Щом диалогът свърши - започваме протестите”, обобщи Веселин Вълканов, синдикалист от КНСБ в мини Марица Изток.

По-рано днес Електроенергийният системен оператор (ЕСО) наложи ограничаване на производството на електрическа енергия на всички производители в страната, за да се възстнови балансът между производство и потребление.