Защо сега правителството взима решение за спирането на строежа на АЕЦ „Белене”?

Преди година се взе решението за отказ от „Белене”. Но тъй като проектът се е влачил 25 години, имаше много юридическа работа, та да няма юридически последствия и компенсации да се плащат от България.

Когато обявихте, че страната ни излиза от проекта „Бургас-Александруполис” казахте , че юристите така са подготвили решението, че няма място за никакви претенции и опасност от неустойки. Сега така ли е?

Голяма част от същия екип, който се занимаваше с „Бургас-Александруполис” от юридическа гледна точка, се занимаваше и с Белене. От правна гледна точка двата проекта са много сходни, защото и в двата е имало междуправителствени споразумения , но договори въобще не е имало нито за „Бургас-Александруполис”, нито за „Белене”. Затова се наложи да се поработи и тук доста, за да няма възможност руската страна да предявява претенции извън плащането на първия реактор, който вече е на 60% платен и ще доплатим. Но за всичко останало смятам, че е добре изпипано, за да няма юридически претенции.

Категоричен ли сте, че неустойки няма да има?

Неустойки няма да има. А за общи икономически загуби , което е един от начините да се плащат големи неустойки, юридически сме подготвени. В случай, че руската страна реши да предявява претенции, ние също сме готови да предявим към тях претенции , защото работата е доста закъсняла и по първия и по втория блок.

След като преди година е решено спирането, обяснете защо беше нает консултант за анализ дали да се строи?

Консултантът беше нает преди тази година , тогава още се търсеха решения. В началото на тази работа се установи примерно, че през 2009 година Станишев е ходил в Москва и е искал заем за 10 милиарда лева. И е хубаво да се пита Станишев с какъв ресурс е щял да го изплаща. Той щеше да удвои целия външен дълг на България.

Колко струваше консултантът за този период?

HSBC излезе 2.5 милиона долара, но техният анализ помага много на целия юридически анализ, който сме направили, така че да няма претенции за в бъдеще.

Нашето „не” за Белене ще доведе ли до „не” от Русия за по-евтин газ?

Не смятам. Това са различни компании „Газпром” и „Росатом” (и двете изцяло държавни – бел. ред.). Беше ясно на руската страна, че вървим към отказ от „Белене”. Преди месец и половина с Трайков отново бяхме там, за да им го кажем. Отказът от Белене ни дава възможност да оценим какви алтернативи стоят пред България - биомаса, енергийна ефективност...

Реакторът, който така или иначе ще бъде платен от българската страна, може ли да отиде в АЕЦ „Козлодуй” като 7 реактор на централата?

Ние този реактор така или иначе ще го имаме, а той струва много пари. Досега сме платили милиард и половина близо. Най-добре е той да се използва.
Енергията от Козлодуй определено ще бъде доста по-евтина от потенциалния проект Белене, защото там всички връзки енергийни вече са поставени, докато в Белене трябваше да се вложат още милиард и половина лева само за окабеляването.

Кой ще строи новия реактор в Козлодуй?

Той вече е построен, предстои да се направи технологията около него и за това предстои да се направи процедура. Всичко трябва да мине през обществени поръчки.

Ако утре Русия постави условие да строи новата мощност, страната ни има ли отговор?

Да и отговорът е, че предстоят обществени поръчки и те могат да се явят заедно с всички конкуренти в тази област.

Колко ще излезе проектът в Козлодуй?

Няма такава оценка, но предвид че реакторът вече е почти платен, като цяло проектът ще бъде една четвърт от проекта в Белене. Но първо трябва да се уточни технологията, за да се каже с точност.

  • Най-големият вредител в енергетиката е държавата, смята Богомил Манчев
  • Изваждаме файтоните и впрегатните волове, ако няма "Белене"
  • Руски зам.-енергиен министър пристигна заради "Белене" и "Южен поток"
  • България има седмица, за да предприеме стъпки за рестарт на "Белене"
  • Проектът "Белене" очаква новото правителство
  • БСП ще продължи да работи по проекта "Белене"
  • Социолози очакват невалиден референдум
  • Политиците отново в спор за точната цена на АЕЦ "Белене"
  • Заключение на АЯР: Проектът "Белене" е добър
  • Плевнелиев: Проектът за АЕЦ "Белене" може да се възобнови