Във Върховния касационен съд вече са постъпили и първите три сигнала срещу главния прокурор Иван Гешев и още два срещу заместника му Борислав Сарафов. 

Тези разследвания срещу тях могат да започнат след 20 юни, защото тогава ще излезе списъкът със съдиите, които са съгласни да водят разследване срещу обвинител №1 и неговите заместници. На този етап Борислав Сарафов отказа коментар.

Бъдещето на Иван Гешев зависи от президента. Ако едно такова разследване завърши с повдигането на обвинителен акт, ВСС е длъжен временно да го отстрани от длъжност.

И трите сигнала срещу главния прокурор Иван Гешев са от граждани и са свързани с твърдения за вероятни престъпления, извършени от него.  

Сигналите срещу заместника му Борислав Сарафов са свързани с аферата “Осемте джуджета” и с придобиване на имоти от негови близки, съобщиха днес от Върховния касационен съд. 

Дали има нередности тепърва ще се установява, междувременно остава и въпросът с освобождаването на Гешев след вчерашното гласуване във ВСС. Атанаска Дишева е един от членовете на Съвета, който не промени мнението си. Тя не подкрепи избора му на 24 октомври 2019 година, а вчера одобри отстраняването му.

“Колчем се повдигнеше въпросът за дейността на главния прокурор опитите бяха парирани пред пленума на ВСС. Какво другите членове е спирало - аз не мога да ви кажа. Аз знам какъв отговор очаквате, но не мога уверено да ви го кажа”, заяви тя.

Предложението за отстраняването на Гешев вече се разглежда от президентството.

“Президентът има три възможности. Може буквално днес или утре да подпише указ. Втората възможност е да върне във ВСС предложението на някакво основание. Третият вариант е просто да задържи указа в срок, който сметне за целесъобразен”, каза бившият конституционен съдия Пламен Киров.

Президентът няма срок да вземе решение. Ако все пак бъде избран вторият вариант и предложението бъде върнато, то във ВСС ще има повторни дебати.

“ВСС може да се произнесе отново в същия смисъл, т.е. отново да предложи на президента освобождаването на Иван Гешев. И тогава вече той е длъжен да подпише”, каза Пламен Киров. 

„Според мен не е бил въпросът само в необходимото мнозинство. Както се събраха тези 17 гласа за избора, така биха били събрани по обратния ред за провеждане на тази процедура – свалянето е отделен въпрос“, заяви Атанаска Дишева.

По план в четвъртък главния прокурор трябва да направи обръщение към нацията. Ако бъде отстранен обаче няма да има право на това.

“По силата на заеманата длъжност - главен прокурор по Закона за радио и телевизията има възможност да се обърне към народа и към институциите. Така че губейки качеството като главен прокурор, а това става при подписването, а не от обнародването, той губи своето право”, добави Пламен Киров.

Бъдещето на Гешев ще се реши в следващите дни.

Ако Иван Гешев бъде отстранен в Съдебната палата на негово място ще седне някой от заместниците на Гешев или друг, но избран от ВСС.

По репортажа работиха Канна Рачева и Владислава Тричкова.