Опасни електрически кабели, произведени в страни извън Европейския съюз са на пазара у нас. За това сигнализира Българската асоциация на електротехниката и електрониката.
Свързваме се със строителна компания. От там казват, че избират само големи фирми за доставка на кабелите за сградите си, защото държат на имиджа си и пазят пазарния си дял.
„Следим предишни техни обекти, които са доставяли материали да видим там как се експлоатират тези материали и с какво качество са, избираме марките, които ползваме като материали да бъдат сертифицирани като се стараем да използваме европейски продукти“, казва Петър Сотиров, който е представител на компанията.
Кабели, които идват от Турция, Китай, Босна и Херцеговина и се ползват при изграждане на електрически инсталации за жилищни сгради и търговски обекти, могат да са опасни, предупреждават обаче от бранша. У нас продуктът влиза с евросертификат, но тестове, направени от асоциацията показват друго.
„Част от кабелите, които се продават в мрежата, не отговарят на европейските и българските изисквания. Компромисите с качеството на кабели водят до опасност от късо съединение и риск от пожар“, казва Орлин Димитров, директор на Българската асоциация на електротехниката и електрониката.
Държавната агенция за метрологичен и технически надзор няма данни за внос на опасни кабели у нас.
„Въпреки, че до този момент не са подадени конкретни сигнали, вече са засилени проверките в търговските обекти от страна на ДАМТН какви кабели се продават, включително предстои и засилен митнически контрол относно вноса им“, заявиха от Министерството на икономиката в своя позиция до bTV.
Бизнесът обаче настоява да се създаде акредитирана държавна лаборатория за изпитване на кабели и да се въведе задължителна вътрешна сертификация при внос от трети страни.