В София са получени 500 сигнала за щети от силния вятър. Най-голяма част от тях са за паднали дървета. Пострадаха още и оранжерията на ботаническата градина към БАН, както и фасади на училища и детски градини.

Денят на Миглена Манолова започва с гледката на паднала изолация на училището, в което учи внукът ѝ.

„Видях и самото падане, защото то не се е случило само през нощта, а и през деня хвърчат постоянно. Децата са много малки да с пазят, а по-големите са много любопитни“, разказа тя.

Щети има и по покрива на училището. Според кметът на район „Илинден“ щетата е причинена единствено заради вятъра. Има издадена заповед  децата да не се извеждат на двора.

„Има дюбели, изолация и лепило. Срещу природата няма как да се борим. Слава богу, не е на главния вход, а на странична стена, която лесно ще бъде обезопасена. Имаме щети и по други детски градини и училища“, заяви Иван Божилов.

Веднага след отстраняването на щетите предстои и оценката им, а след това ремонт. Всички аварийни екипи в София са на терен.

„Около 124 сигнала са за паднали дървета и за отчупени клони на железопътни и електроразпределителни дружества. Останалите са за опасни ламарини. Имаме и две сгради, върху които работят алпинистите за премахване на опасни неща. Около 22 сигнала са за материални щети върху автомобили“, обясни Красимир Димитров от Дирекция „Аварийна помощ и превенция“ в Столична община.

Божидар Вондречек е един от потърпевшите: „точно в 6 часа, докато си пиех кафето видях дървото как пада.“

Ураганният вятър в София доведе и до отменени и закъсняващи олети. Четири са пренасочени към Пловдив, шест към  Букурещ и по един в Солун и Белград.

„Има определени предели, над които кацането е забранено - ако вятърът е прекалено силен. В момента условията бяха не с толкова постоянно силен вятър, колкото резки пориви до 80 км/час. Това даваше възможност пилотите да кацат - някои кацаха, други предприемаха подход да кацат на резервни летища“, заяви говорителят на Летище София Росен Бъчваров.

Силният вятър доведе и до анулиране на някои полети. От летището уверяват, че към този момент условията за кацане са безопасни.

Екипите на Дирекция „Аварийна помощ и превенция“ продължават да се отзовават на сигнали от граждани. 

Какви са съветите за безопасност при силен вятър?

Ако сте вкъщи, трябва да затворите плътно вратите и прозорците, особено на последните етажи, тъй като при пориви най-често са засегнати покривите.

Не оставайте на открито заради риск от падащи дървета или предмети. Подслон можете да потърсите в обществена сграда или подлез.

Ако сте на път - спрете автомобила си и се отдалечете от електропроводи, скали и дървета.