Пенсионираме се без да спираме да работим. В момента, за да подадем документи за пенсия освен, че трябва да навършим възраст и стаж, трябва и да прекратим трудовия си договор с работодателя.
Готвената промяна ще засегне всички, които искат да се пенсионират и да продължат да работят на същото място. Изключително важната тема излиза на дневен ред покрай дело, което се води срещу България в Съда на Европейския съюз. Делото се води от българка, която живее и работи в Австрия.
В хода му България буквално е „разкостена" заради това, че кара хората да прекратяват осигуряването си, т.е. трудовия си договор, за да подадат документи за пенсия. Почти е сигурно, че страната ни ще загуби съдебната битка. Социалното министерство в готовност да отмени условието.
В момента много бъдещи пенсионери чакат на опашки, за да изпълнят законовата разпоредба. Радка Янева прекратява трудовия си договор като университетски преподавател, за да стане пенсионер, но твърди, че след това отново ще се върне при студентите си. „Да със сигурност ще се върна, но на граждански договор, когато има допълнително часове, с удоволствие”, обяснява тя.
За да подаде човек документи за пенсия, трябва да спре да се осигурява, тоест и да се труди.
За да са изрядни пред Националния осигурителен институт, масово работодателите прекратяват трудовите договори на бъдещите пенсионери и после ги назначават отново на работа.
Представете си обаче, че през последните 2-3 години работите в Германия - как ще обясните на шефа си, че трябва да ви отстрани от работа, след това пак да ви върне, за да се възползвате от правото си на пенсия.
„Смисълът на този текст е единствено оправдан с оглед изчисляването на осигурителния стаж на човек, от никаква друга гледна точка това прекратяване не е необходимо”, обясни Иван Нейков от Балканския институт по труда и социалната политика.
Европейската комисия също не вижда логика, а генералният адвокат по дело, заведено срещу България в Съда на Евросъюза, излиза със заключение, че условието противоречи на основни европейски свободи - свободата на движение на хора и на предоставяне на услуги. Иначе казано, човек е спиран от правото да работи където поиска в Общността.
Заради железните аргументи на ответната страна, българското правителство променя позицията си на 180 градуса в последното си становище по делото и признава, че нарушава европейски свободи.
„Имаме готовност веднага да предприемем съответните законодателни промени, което ще улесни много хората при ползването им на правото на пенсия”, увери Добринка Бонева от Социалното министерство.
Крайното решение на Съда се чака до два месеца. Управляващите искат да го видят черно на бяло, за да променят прецизно законодателство.
Друг важен акцент в случая – ако документите за пенсия не са изрядни, а работодателят не върне на работа пенсионирания служител, на пенсионера ще се наложи в продължение на няколко месеца да преживява с минималната пенсия, докато НОИ не изчисли реалната.
bTV продължава да следи темата до финалното решение по делото.