След преименуването на стотици местности в Старозагорско, които до момента носеха турско-арабски имена, се породиха съмнения, че може да се стигне до отлив на турски инвестиции от региона.

Според общински съветници турският консул в Пловдив е отправил подобно предупреждение в телефонен разговор с представители на местната власт.

За разговор между консула и председателя на общинския съвет съобщи Антон Антонов от ВМРО. Според него комуникацията е била със заплашителен характер.

Снимка: bTV

Самият председател Таньо Брайков потвърди, че разговор е имало, но той бил приятелски и добронамерен.

Снимка: bTV

„Той ми каза, че се е запознал с предложение за промяна имената на местностите. Изложи си съображенията защо според него не трябва да бъдат променяни, изтъкна добрите отношения между Република Турция и България“, разказа Брайков.

Генералният консул на Турция в Пловдив Хюсеин Ергани отрече да е отправял категорична позиция, че ще спрат турските инвестиции в региона.

В Парламента днес Обединените патриоти (ОП) поискаха външното ни министерство да вземе мерки, защото, по думите им е, имало намеса от турска страна да не се променят имената в Стара Загора.

„Това не е нов възродителен процес, както петвековният геноцид над българите не е бил географско съжителство. България над всичко!“, заяви Александър Сиди от ОП.

Снимка: bTV

От ДПС не взеха директно отношение по казуса, но в декларация за Деня на Христо Ботев порицаха национализма и популизма.

„Историята няма да прости на онези, които чрез популизъм, лъжепатриотизъм и национализъм поставят под риск правата и свободите“, каза председателят на движението Мустафа Карадайъ.

Снимка: bTV

Мюсюлманската общност в Стара Загора обмисля събирането на подписи в знак на несъгласие с решението за преименуване на топонимите.

На територията на Стара Загора работят 12 големи турски фирми. Повечето от тях все пак планират разрастване на инвестициите си в региона.