Само 14-15% от българите са напълно ваксинирани срещу COVID-19. Въпреки това вместо да се увеличават, желаещите да се имунизират у нас намаляват.
Върховото постижение в България е от месец май - тогава на ден са ваксинирани около 39 хиляди души, показват данни от единния информационен портал.
През месец юни се забелязва спад и застой - най-големият брой поставени ваксини за ден е близо 25 хиляди.
През юли обаче спадът продължава, като за последните 24 часа са приложени едва 11 712 ваксини, което е три пъти по-малко от най-високите стойности през пролетта.
Ваксинираните с първа доза у нас са около 1 800 000 – това са 25 % от населението на страната. Ваксинираните с втора доза са около 800 хиляди.
В Европа средно около половината от населението вече е ваксинирано - близо 43%, а около 60 на сто от пълнолетните имат поне по една поставена доза.
Може ли намаляващият брой на имунизирани у нас да доведе до бракуването на ваксини?
В края на юли изтича годността на почти 25 хиляди дози на "АстраЗенека" и 600 на "Пфайзер". Ваксината на „Модерна“, която също е налична и се прилага в страната, е със срок на годност до края на месец октомври тази година.
За последните 30 дни у нас се поставят средно 11 555 дози ваксини на ден, а наличните към момента са общо 2 834 000. Въпреки големия брой дози ваксини обаче, повечето хора са скептични и не искат да се ваксинират.
Голяма част от препаратите на различните производители залежават по складовете, главно от препарата на „АстраЗенека“, каза пред бТВ доц. Ангел Кунчев.
„Първите с изтичащ срок са в края на юли, имаме и количества, които изтичат в края на август“, добави той.
Предприети са мерки някои от доставките на ваксини да бъдат отложени, но според здравните власти трябва да се възстанови доверието, така че хората сами да пожелаят да се имунизират.
"За да избегнем възможното бракуване на ваксини, трябва да достигнем нива от 30 000 до 35 000 имунизирани на ден", заяви доц. Кунчев.
Проф. Красимир Гигов от Обществения ваксинационен съвет също изрази притесненията си, свързани с възможния сценарий за бракуване на ваксини.
„Това е недопустимо. Бихме могли да дарим дозите, които не можем да използваме. В момента Израел дарява 700 000 дози на Южна Корея. Може, пошегувайки се, да кажем – по-добре чипирано жив, отколкото нечипирано заминал си", каза проф. Гигов.
Засега България остава на последните места по ваксинация в Европа, но според здравните власти ваксините все пак ще бъдат използвани навреме и няма да се стигне до изхвърляне.
Паралелно с това, държавата води преговори да дари част от ваксините на страни от Балканския полуостров, както и на малкото кралство в Хималаите - Бутан, наричана още страната на щастието.