Шопинг треска в последния работен ден преди Коледа. Очакванията са всеки българин да похарчи средно между 200 и 300 лева по празниците.
Съветът на финансистите е преди да започнем голямото харчене, да отделим парите за сметките, които със сигурност ще трябва да платим в началото на новата година. Оказва се, най-често некупеният подарък е за нас самите.
Да се намери място за паркиране около търговските центрове днес се оказва, ако не невъзможно, то поне доста трудно. Освен да купят подаръци, хората идват и да отбележат последния работен ден преди Коледа.
И тази година мнозина са оставили купуването на подаръци за последния момент. Докато избира играчка за елхата заедно с дъщеря си, Женя пресмята, че тази Коледа ще похарчи за подаръци по-малко отколкото миналата.
Броени дни преди празника коледните играчки на щанда вече са на свършване. Най-накрая се купува каквото е останало – часовници, джуджета, камбани.
Финансовите експерти съветват да овладяваме поривите си за харчене. Ако се наложи да търсим заем – по-добре е да ползваме кредитна си карта, вместо бързи кредити например. При картата, ако върнем парите в посочените срокове, няма да плащаме сериозни лихви.
„Съветът ми е – направете празниците такива каквито можете да си ги позволите. Подаръците – парите за тях трябва да са заделени и да отговарят на вашия бюджет”, съветва финансовият анализатор Деси Николова.
И още един съвет от експертите – през януари стоките често са доста намалени и подаръкът може да ви излезе много по-евтин, ако го отложите.