Шесто денонощие продължават опитите за спасяване на двамата миньори, затрупани в рудник „Ораново” след срутване на кална маса на 16 юли, при което загинаха други двама работници в мината.
Вчера икономическият министър Драгомир Стойнев, който продължава да бъде на мястото на инцидента, информира, че спасителите напредват едва с по 2,5 метра на денонощие заради тежките условия, в които работят. В мината копаят три екипа на смени от по 30 минути.
Късно снощи затлачената с кал и въглища галерия бе разкрита до мястото, където е станало срутването, информира в неделя сутринта министър Драгомир Стойнев в интервю за БНР.
През последното денонощие спасителите са напреднали с обнадеждаващите 7,5 метра, защото са достигнали до суха земна маса, за разлика от предишната влажна смес от кал и глина.
„Знам, че в обществото има нагласите едва ли не бързо да се вкара автоматична техника, но и специалистите казват, че няма как да бъде вкарана такава техника,” каза министър Стойнев.
Той отново посочи, че се работи с лопати, кофи, има автоматична линия, която изкарва скалната маса и калта на повърхността. Таванът на галерията също трябва да бъде закрепен, за да не се застраши животът на спасителите и на затрупаните миньори.
В събота оптимизмът двамата затрупани миньори да бъдат намерени живи охладня, като министърът определи шансовете за тяхното оцеляване като минимални.
По думите на шефа на спасителите Валентин Костадинов миньорите били длъжни под земята да си носят вода. Имали са и специални устройства, наречени самоспасители. Въздухът в тях би им стигнал за първите 30 минути след срутването.
Според проф. Михаил Михайлов от Минно-геоложкия университет в София миньорите имат бутилки с вместимост между 0,5 и 1,5 литра, които могат да напълнят с вода. По думите му, в рудник „Ораново” има дори минерален извор.
Икономическият министър се зарече, че за инцидента в „Ораново" ще бъде понесена отговорност. „Няма да позволя този случай да бъде забравен и папката с проверки по него да бъде хвърлена в някой ъгъл и да потъне в прах,” категоричен бе Стойнев.
„Оттук нататък моята основна задача и задача на правителство е да има правила и те да бъдат спазвани от всички работодатели,” подчерта Драгомир Стойнев.
Той добави, че има пропуски в администрацията и обеща да предостави на медиите всички документи от назначените в мината проверки.
Една от версиите за причините за срутването е серията земни трусове в района от 5 юли насам. Собственикът на мината Красимир Михайлов изрази предположение, че инцидентът е следствие от обилните валежи от дъжд. Специалистите обаче все още не са стигнали до категорично заключение. Миньори коментираха пред bTV, че срутването е станало заради контролиран взрив.