Жени в пилотни коли и мигранти, превозвани в линейки и катафалки са част от разкритията при акция „Хавала“, насочена срещу мигрантския трафик. 92-ма души са с повдигнати обвинения, съобщиха от полицията и прокуратурата, а акцията продължава. 

Каква е схемата? 

Най-отгоре в схемата са три лица – организатори за Турция, България и Сърбия. Под основната фигура е организаторът на трафика. Той контактува с други двама, които пък организират шофьорите и помещенията за престой на мигрантите. Най-отдолу в схемата са самите изпълнители. 

Мигранти
Снимка: bTV

Мигрантите са плащали по минимум 2 000 евро на човек на трафикантите у нас. Сумата е стигала и до 10 000 евро, когато са се извършвали т. нар. ВИП услуги - трафик на малки групи мигранти от по пет или шест души. 

„След като престоят определен период от време на територията на България, те биват водени на определена точка  на българо-сръбската граница“, каза говорителят на главния прокурор Сийка Милева.  

Там главните лица за двете държави се свързват помежду си и си предават мигрантите, а заплащането става след това.

92-ма са с повдигнати обвинения в рамките на акция Хавала
Снимка: bTV


„Заплащането е ставало по метода „хавала“. Това е с лице, което се нарича „хавалар“. На арабски е преведено като касиер или брокер.

Сумите варират от четири до петцифрени според услугата.

„Тарифата е от порядъка 2000 и 3000 евро. Когато се трафикират малък на брой мигранти – между пет и шест, сумата достига до 10 000 евро“, разкри Милева.

За да изпълнят задачата и да вземат парите, каналджиите стават все по-изобретателни.

„Установявахме линейки с включен светлинен и звуков сигнал, но се оказа, че няма пострадал човек, а се возят незаконни мигранти. Имахме случаи на катафалки, в които нямаше починал човек, а имаше мигранти“, каза Росица Димитрова, директор на ГД „Гранична полиция“.

Престъпленията свързани с трафик на хора са трудни за доказване. Най-вече, защото в схемата често има хора, които не са от България, казват разследващите.

„Идват на територията на България, наемат автомобили, осъществяват престъпна дейност и си заминават в държавите, където живеят“, каза Атанас Илков, директор на ГД „Национална полиция“.

Жени карат пилотни коли
Снимка: bTV


Чужденци има и сред членовете на организираната престъпна група, разбита при акция „Хавала“. Разследващите допълват, че през последните месеци се забелязва нова тенденция, а именно, че все повече жени карат т. нар. пилотни коли.