От 15 април всеки ще има достъп до електронното си здравно досие. То ще съдържа всички данни за преминали прегледи, изследвания, лечение, епикризи и изписани лекарства.Това съобщи шефът на НЗОК д-р Пламен Цеков.
По думите му в системата поетапно ще бъде вкарана цялата информация за здравния статус на пациентите, независимо дали те са здравно осигурени или не. За да получат достъп до системата, желаещите трябва да подадат заявление в районните здравни каси.
Оттам ще получат безплатно 10-цифрен код за достъп. В бъдеще системата ще позволява, пациентите да сменят и личния си лекар онлайн.
Първоначално всеки ще има актуална информация само в болниците и сам ще преценява дали да я предостави на личния си лекар.
40 млн. лева не са "баничка"
Отнасянето в съда на въпроса с 40-те милиона лева от надсъбрани здравни вноски е най-правилното решение. Така управителят на Касата коментира казуса за използваните за други цели пари от осигуровки, заради който Българският лекарски съюз води дело срещу Касата.
„Можете ли да допуснете, че 40 милиона могат да бъдат скрити като една баничка. Това няма как да стане. НЗОК е обществена институция и подлежи на контрол от всички оторизирани държавни органи и няма как никой от Касата да злоупотреби с тези средства. Аз имам усещането, че това е внушението, което се опитва да се направи. В закона ясно е разписано, че можем да харчим това, което се гласува от Народното събрание като бюджет. Всичко, което е надсъбрано, може да се харчи с разрешение на Надзорния съвет. Това се случи миналата година – 10 млн. ни бяха необходими, разплатихме с тези средства. Останалите средства остават в счетоводния баланс на Касата, но ние нямаме законното право да го пипаме. Тоест имаме ги парите, те са там по сметка на НЗОК, но ние няма как да ги харчим. Обясних го няколкократно”, каза още Цеков.
Той поясни, че отнасянето на казуса до съда е възможно най-добрият подход. Така пред магистратите щели да застанат експерти, които „ясно и аргументирано да обяснят това и веднъж завинаги да сложим край на този въпрос, лично за мен - няма никаква драма”.
Пред медиите шефът на Здравната каса посочи още, че споделя идеята Националният рамков договор (НРД) да се сключва за срок от 5 години.
„Плюсовете са, че няма всяка година да губим по 2 месеца и да препрочитаме стари текстове, да се питаме трябва ли те да останат или не, след като е категорично ясно, че те трябва да бъдат там. Трябва да се правят анекси към точно определени моменти, защото всяка година има нещо ново, нещо специфично”, допълни Пламен Цеков.