Изпълнителният директор и член на управителния съвет на Българската банка за развитие Цанко Арабаджиев коментира пред журналисти, че oще през 2021 г. банката е сезирала прокуратурата и службите за кредита на Румен Гайтански – Вълка, в чиито офиси и жилища днес започнаха обиски.

По думите на Арабаджиев още тогава е било ясно, че е отпуснатите 150 милиона лева нямат реално обезпечение, каквото би следвало да има такъв кредит.

На въпрос на bTV откраднати ли са тези пари - 150 милиона без обезпечение, Цанко Арабаджиев отговори:

„Като гражданин мога да ви кажа, че са отпуснати 150 млн. лева и банката има огромна възможност да събере може би не повече от 5 милиона лева“.

А на запитването дали се проверявате други съмнителни кредити, Цанко Арабаджиев посочи, че той „не е  орган, който проверява някакви неща“.

„Каквото сме имали, сме го дали на компетентните органи“, каза още изпълнителният директор и член на управителния съвет на Българската банка за развитие.

Малко след 16:00 часа днес от 

От Българска банка за развитие (ББР) изпратиха следната позиция:

Във връзка със спекулациите по повод проведения търг за продажба на акциите на „Пътстройинженеринг“ АД, предоставяме следната информация:

На 17.06.2019 г. Българска банка за развитие (ББР) сключва договор за кредит с „Родуей Кънстракшън“ АД за финансиране придобиването на  5 112 240 броя акции от капитала на „Пътстройинженеринг“ АД от мажоритарния собственик и продавач „Био Майнинг“ АД.  Обезпеченията по кредита с най-висока стойност са залозите върху акциите на „Пътстройинженеринг“ АД и върху търговското предприятие на дружеството.

В средата на 2022 г., поради неплащане на задълженията по договора за кредит, ББР предприема действия по реда на Закона за особените залози (ЗОЗ) върху търговското предприятие и назначава управител на „Роудуей Кънстракшън“ АД, както и ново ръководство на „Пътстройинженеринг“ АД, като с това се полагат усилия за стабилизирането на компанията, която е единствен актив и възможен източник за погасяване на кредита.

Снимка: БГНЕС

След като ръководството на ББР констатира, че действията по събиране на вземанията по тази експозиция и защита на интересите на банката са неефективни, възлага детайлен анализ и изготвянето на план за действие. В  резултат се констатира, че продажбата на акциите на дружеството е единствен възможен способ за събиране на задължения на „Роудуей Кънстракшън“ АД.

През 2024 г. настоящото ръководство на ББР предприема действия за продажба на акциите по реда на Търговския закон, като провежда пет последователни търга с явно наддаване, гарантиращи пълната прозрачност на процедурата.

Обявяването на търга с първоначална цена от 8 900 000 лв., формирана въз основа на независима външна оценка на предприятието, прави доказан факта, че кредитът е бил практически необезпечен и банката не може да събере по-голяма сума по него.

Първите четири тръжни процедури са обявени за непроведени поради липса на подадени заявления за участие. В последния търг, проведен на 30.07.2024 г., е получено заявление от един участник - „Ариете капитал“ ООД, обявено за купувач при цена в размер на 3 645 440 лева.

Заради образуваното досъдебно производство банката е изпълнила своето задължение и е предала оригиналите на документите по кредита на компетентните органи, поради което търгът не може да бъде приключен.

ББР подава сигнали до правораздавателните органи във връзка с експозицията, включително по реда на инстанционния контрол банката подава молба до Върховна прокуратура за отмяна на постановленията на Апелативна прокуратура – София и Софийска градска прокуратура.

В резултат на действията на ББР, материалите от досъдебното производство са върнати за продължаване на разследването, а банката продължава да оказва пълно съдействие на правораздавателните органи по случая.

Благодарение на последователните усилия на настоящото ръководство на ББР, е осигурена пълна прозрачност на институцията, въведен е ефективен контрол и е предотвратена възможността за злоупотреби при кредитиране.