"Подадох оставка, защото имаме принципни несъгласия по някои позиции за политиката за българите по света, основно с Министерство на правосъдието. Така съм посочил и в молбата си". Това каза за „Фокус” Росен Иванов, който бе освободен по негова молба от длъжността председател на Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ).

„Политиката на държавата към българите, които живеят извън България, трябва да бъде адекватна на положението, в което те се намират. Тази политика не може да се провежда от една институция, а е дело на много държавни администрации – Министерство на външните работи, Министерство на културата, Министерство на спорта, Министерство на образованието, както и вероизповеданията. ДАБЧ има една координация, информираща роля, отколкото да осъществява пряко ръководството на тази политика, както е записано в устройствения правилник”, обясни Росен Иванов.

По думите му, доказателство за необходимостта от такава политика са постигнатите резултати, увеличеното финансиране за българските училища по света, което като решение е било взето на заседание с предишния кабинет и тогавашния вицепремиер Симеон Дянков, с представители на Министерство на образованието. Към 4 милиона лева са отпуснати тази година за българските училища в чужбина.

„За ДАБЧ е важно, българите в чужбина да могат да получат българско гражданство и когато някое ведомство има друго виждане по въпроса, е редно това да бъде дискутирано”, каза Иванов. Тъй като това не се е получило, той смята неговата оставка за един израз на защитаване на досегашната функция на Агенцията, на досегашната й политика. „Предоставям възможност на правителството да проведе, както то намери за добре, тази политика”, подчерта той.

Заповедта от министър-председателя за освобождаване на Росен Иванов е била връчена вчера.