Ден след като поиска авторът на сигнала срещу нея да бъде издиран, новоизбраният член на Конституционния съд (КС) – Виолета Марковска, все пак се сети да поиска и информацията от „доноса” да бъде проверена.
В писмо до председателя на КС Венета Марковска заявява, че ще поиска още днес от Прокуратурата проверка на информацията, изнесена в сигнала срещу нея, съобщи Агенция „Фокус”. Марковска заявява, че ще положи клетва едва след като има резултат от проверката на изложената в „доноса” информация и отпадане на съмненията в нейната репутация като човек и съдия. Не е обяснено обаче какво ще последва, ако все пак в „анонимния”-„донос”- „пасквил” са изложени и верни факти.
„През последните седмици, за съжаление, станах жертва на анонимен донос срещу мен, с който се опитаха и продължават да се опитват, да петнят името ми, което съм градила и запазила чисто през целия си 38-годишен професионален стаж. Тези опити излязоха извън предела на нашата държава”, пише в писмото на Марковска до председателя на КС.
Разпростирането на сигнала стана възможно, тъй като Европейската комисия се усъмни в непрозрачност при избора на конституционни съдии от парламентарната квота. Броени часове след избора на Анастас Анастасов и Венета Марковска Европейската комисия разкритикува остро Народното събрание, че прикрива сигнали срещу кандидатите за конституционалисти.
Сигналът всъщност пресъздава публикация от преди 2,5 г., в която се твърди, че след арест на приятеля на Марковска - Георги Георгиев, полицаите, които са го задържали, са уволнени. Осветяването на случая и обстоятелството, че уволнението е дошло след среща на магистрата с висш представител на МВР, принуди вътрешния министър Цветанов да възстанови полицаите на работа.
Дни след избора на Марковска за КС „синият” лидер Иван Костов намекна, че има и втори сигнал срещу нея. Шефът на правната комисия в парламента – Искра Фидосова, се зае да очисти репутацията на съдийката и прати обстоятелствено писмо до ЕК, в което подчертава професионалните качества на Марковска. Междувременно вътрешният министър не видя опасност от доклад на Еврокомисията. Говорителката на Жозе Барозу обаче "застреля" МВР шефа от упор с изказването, че възможността от допълнителен мониторингов доклад за България е напълно реална, а изявлението, дадено от говорителя на Европейската комисия Оливие Баи, в което тази опасност е обявена, отразява официалната позиция на ЕК.
„По този начин някои хора и политици целят злепоставянето на българската държава, парламент и Конституционен съд заради свои лични цели. Аз, като достоен гражданин и съдия, отдаден на една благородна професия в името на народа и държавата, вече 36 години, в този тежък за мен момент, ще продължа със същата всеотдайност да се противопоставям на всяко беззаконие и неправда и няма да позволя този случай да продължи да злепоставя както моето име, така и името на държавата и институциите в нея”, пише в патетичното излияние на Марковска пред КС.
„Ще встъпя в длъжност и положа клетва след резултат от проверка на изложената в доноса информация и отпадане на съмненията в моята репутация като човек и съдия от компетентния държавен орган – Прокуратурата на Република България, който сигнал внасям още днес", завършва Марковска.
Интересно е, че „достойният гражданин и съдия” Венета Марковска бе хваната в лъжа от зам.-министъра на вътрешните работи Веселин Вучков. Той заяви пред „Медиапул”, че през януари 2010 г. по нейно искане са разговаряли за ареста на приятеля й Георги Георгиев. Дори и този развой на скандала обаче не успя да смути Марковска и тя отвърна с нова версия - отишла при Вучков и ексколегата му Павлин Димитров, за да вземе личната си карта, която била "задържана" заедно с Георгиев. Преди изявлението на зам.-министъра първоначално тя твърдеше, че среща помежду им изобщо не е имало, а след това смени версията и каза, че не се е виждала по лични въпроси с никого от МВР.
Марковска вчера поиска от вътрешния министър и от главния прокурор да се издири соченият за автор на сигнала срещу нея Георги Тонев Колев. В писмото тя не споменава дали има дори частица истина в „доноса”. Днес отново не го направи, а пак предяви свое искане.
Броени часове, след като Брюксел потвърди възможността да има междинен доклад за България, премиерът Борисов обяви, че съдийката трябва да се оттегли, ако има нещо вярно в твърденията срещу нея. Дали ще го направи самата тя не спомена.