756 са жилищните сгради, одобрените за саниране по европейска програма. За да кандидатстват сградите, трябва да имат сертификати за енергийно и техническо обследване. Това струва между 350 и 700 лв. на апартамент.

В Благоевград за европейско финансиране за саниране се класираха едва 18 блока, в резервите останаха тройно повече. Над 50 сгради са в листата на чакащите – живеещите в тях са платили за обследване, но може и да не получат финансиране.

При старта на програмата бившият кмет на града Илко Стоянов неведнъж каза, че за Благоевград има гарантирани 50 млн. лв. за саниране. Оказа се, че това е максималният лимит, определен за града, а при класирането от регионалното министерство одобреното финансиране е малко над 16 млн. лв.

Сградите в списъка с резервите могат да кандидатстват до 10 януари. За 382 млн. лв. ще се борят жилищни постройки от цялата страна.

Разпределението на средствата и на втория етап ще е на същите принципи, както за първия етап – с лимити за общините, за да не се концентрират огромни суми на малко места и да се разпределят сравнително равномерно.

„Там обаче условията са по-различни – 20% от цялото финансиране трябва да е собствено“, коментира настоящият кмет на Благоевград Методи Байкушев.

Според бившия кмет платените от хората пари за технически паспорти да им бъдат върнати.

За одобрените за саниране сгради тепърва ще се провеждат обществени поръчки. В Благоевград строително-монтажните работи ще започнат през пролетта, обеща кметът Байкушев.